Cum a dormit Erling Haaland după ce a marcat cinci goluri în Manchester City – RB Leipzig 7-0. Imagine fabuloasă din patul norvegianului

Cum a dormit Erling Haaland dupa ce a marcat cinci goluri in Manchester City - RB Leipzig 7-0. Imagine fabuloasa din patul norvegianului
Vezi galeria foto - 7 poze

Erling Haaland (22 de ani) încă savurează din plin bucuria celor cinci goluri pe care le-a marcat în disputa Manchester city – RB Leipzig 7-0 și a făcut senzație cu o imagine pe care a postat-o pe rețelele de socializare. Norvegianul le-a arătat fanilor cum s-a odihnit.

Somnul e mai dulce după ce marchezi cinci goluri în Liga Campionilor! Erling Haaland, imagine fabuloasă după Manchester City – RB Leipzig 7-0

Marți seară, 14 martie, Erling Haaland a doborât câteva recorduri impresionante, după ce în duelul Manchester City – RB Leipzig 7-0, din returul optimilor Champions League, a marcat nu mai puțin de cinci goluri. Norvegianul a avut parte de o seară de senzație și părea că vrea să rămână definitiv în istoria fotbalului. Însă, în ciuda faptului că își dorea să mai înscrie, Pep Guardiola l-a scos de pe teren în minutul 63.

„Dacă ar fi reușit această performanță la 22 de ani (n.r. – să înscrie șase goluri și să devină singurul jucător din istoria Ligii Campionilor care bifează această bornă), viața lui ar fi fost plictisitoare apoi. Așa, acum are un obiectiv pentru viitor”, a glumit Pep Guardiola la conferința de presă, în momentul în care reporterii l-au întrebat de ce l-a scos pe Haaland din teren.

Revenind la atacantul norvegian, Haaland încă savurează din plin cele cinci goluri pe care le-a marcat în poarta lui RB Leipzig. Pe contul său oficial de Twitter, Erling Haaland le-a arătat urmăritorilor cum a dormit în după-amiaza zilei de miercuri, 15 martie:

„Somnul de după-amiază”, a scris Haaland, în dreptul fotografiei cu el și mingea pe care a luat-o acasă pentru că a marcat peste trei goluri.

Postarea strâns zeci de mii de aprecieri în mai puțin de o oră.

Reacția lui Haaland după meciul cu RB Leipzig: „Mi-ar fi plăcut la nebunie să fac asta”

În momentul în care și-a văzut numărul pe tabela de la margine, Erling Haaland nu a părut foarte încântat. Cu toate acestea, când a ajuns în preajma tușei, norvegianul i-a zâmbit lui Pep Guardiola și i-a adresat câteva cuvinte. După meci, Haaland a dezvăluit ce dialog a purtat cu antrenorul său:

„I-am zis lui Pep când m-a scos că mi-ar fi plăcut la nebunie să înscriu golul 6. Dar ce pot să fac?”, a declarat atacantul lui Manchester City.

Erling Haaland e convins că ar fi putut să mai marcheze până la capătul celor 90 de minute:

„Dacă rămâneam pe teren, puteam să mai înscriu. Și în prima repriză puteam să mai înscriu. Ăsta e adevărul. Puteam să mai am două goluri în prima repriză. Deci, ocazii am avut. Și, dacă rămâneam pe gazon, nimeni nu știe ce s-ar fi întâmplat… Dar, în mintea mea, privesc mereu spre viitor și încerc să ating un nivel mai bun și să rămân „înfometat“. Când dai 5 goluri trebuie să fii fericit, dar trebuie să-ți dorești și mai mult, bineînțeles.

Dacă pot fi jucătorul care face din Manchester City campioana Europei? E o întrebare dificilă la care, dacă răspund, pot ajunge foarte ușor pe prima pagină. Bineînțeles, clubul vrea să câștige Liga Campionilor, trofee. Manchester City a câștigat Premier League de patru ori, în ultimele cinci sezoane, deci e clar că nu m-au adus să câștige Premier League. Asta știau să facă deja. Puteți să citiți printre rânduri. Sunt aici pentru a contribui la progresul clubului, pentru ca Manchester City să câștige Liga Campionilor în premieră”, a mai adăugat Haaland.

Publicat: 15 03. 2023, 22:09