Cristiano Ronaldo, mașinăria de goluri! Starul portughez a marcat de patru ori în meciul cu Malmo și doboară record după record în Liga Campionilor

Meciul cu Malmo din Liga Campionilor a fost o adevărată plimbare prin parc pentru Real Madrid, care conduce cu 8-0 încă din minutul 74. Cristiano Ronaldo a înscris de patru ori, în minutele 39, 37, 50 și 58.

Pentru Cristiano Ronaldo meciul cu suedezii de la Malmo va fi unul pe care îl va ține minte toată viața, pentru că cele patru goluri înscrise în doar 19 minute îl duc cartea de istorie a Ligii Campionilor. Starul portughez a ajuns la 72 de goluri în 69 de meciuri de Lgă pentru Real, și-a corectat propriul record de cele mai multe goluri din istoria competiției, ajungând la 88,, dar, mai important, a ajuns la 11 goluri marcate în grupele unui singur sezon, devenind primul jucător din istoria competiției care reușește această performanță.

Mai mult, primele trei goluri au venit în doar 11 minute și reprezintă al doilea cel mai rapid hattrick din istoria Realului în competițiile europene, recordul fiind deținut de Amancio, care în 1968 a marcat trei goluri în doar șase minute. Starul portughez a devenit doar al patrulea fotbalist din istoria echipei madrilene care marchează de patru ori într-un meci european, după Di Stefano, Pușkaș și Hugo Sanchez.

Primul gol are o însemnătate aparte pentru portughez, pentru că a fost marcat din lovitură liberă, în minutul 37. Astfel, Ronaldo l-a egalat pe Juninho Pernambucano în topul celor mai buni marcatori din lovitură liberă în Liga Campionilor, cu 10 astfel de reușite, apropiindu-se la o singură lungime de Alex Del Piero. De asemenea, CR7 a devenit cel mai bun marcator al Realului din lovitură liberă, cu 26 de goluri, unul mai mult decât Roberto Carlos.

Publicat: 08 12. 2015, 23:12
Actualizat: 08 12. 2015, 23:18