Coșmar în 35 de minute pentru Real Madrid: două goluri încasate și două pierderi. FOTO | Vinicius a părăsit terenul în lacrimi

Învingătoare cu 2-1 în meciul tur cu Ajax, Real Madrid a avut parte de 35 de minute de coșmar pe „Santiago Bernabeu” în returul optimilor de finală din Liga Campionilor: a încasat două goluri rapide, apoi Lucas Vazquez și Vinicius Jr. s-au accidentat și au părăsit terenul.

Coșmarul „albilor” a început devreme, în minutul șapte, când Ziyech a dat prima lovitură și a redat speranțele olandezilor. Au urmat minute foarte bune ale oaspeților, alte ocazii, iar Neres, după o fază genială a lui Dușan Tadic, a făcut 2-0. Elevii lui Solari nu s-au trezit, defensiva nu a încetat cu gafele, iar veștile proaste au venit, parcă, precum un tăvălug programat.

În minutul 29, Lucas Vazquez, preferat în locul lui Gareth Bale din primul minut, s-a accidentat și nu a mai putut continua partida. A intrat starul galez în ceea ce nu părea să fie o problemă foarte mare, dar o nouă lovitură avea să vină peste doar șase minute.

Accidentat ușor după un fault al lui Mazraoui, Vinicius Junior a încercat să ia o fază pe cont propriu, dar s-a oprit brusc acuzând dureri la coapsa dreaptă. Au urmat scene greu de privit cu brazilianul de 18 ani în prim-plan, iar sud-americanul a fost nevoit, la rândul său, să părăsească terenul în lacrimi. A intrat Marco Asensio, în minutul 35, iar spaniolul a găsit 10 colegi debusolați, incapabili să oprească atacurile în haită ale unor adversari dezlănțuiți, care au lăsat în spate orice teamă și s-au năpustit, pur și simplu, spre poarta lui Thibaut Courtois.

Publicat: 05 03. 2019, 22:41
Actualizat: 05 03. 2019, 22:42