Comentariul meciului Barcelona – Schalke 04 1-0

Barcelona s-a calificat în semifinalele Champions League, după o dublă victorie cu 1-0 împotriva lui Schalke 04. Pe Camp Nou, catalanii s-au impus prin golul marcat de Yaya Toure în minutul 43, cu ceva noroc, după o deviere ciudată care a căzut pe transversală. În semifinale Barca va întâlni pe Manchester United.

Min. 90: Schimbare Barcelona:

Min. 88:

Min. 83:

Min. 80: Schimbare Barcelona:

Min. 79:

Min. 76: Schimbare Schalke: Rafinha este ]nlocuit cu Larsen

Min. 73: Schimbare Barcelona: Bojan este înlocuit cu Giovani, gest total dezaprobat de spectatori care vroiau să îl vadă în continuare pe acesta în teren

Min. 68: Schimbare Schalke: Iese Asamoah, intră Vicente Sanchez

Min. 66: Torpila expediată de Xavi este respinsă peste transversală de Neuer

Min. 63: Cartonaș galben Barcelona:
Puyol este avertizat

Min. 56: Din nou pericol la poarta nemților după o centrare a lui Bojan, respinsă greșit de Krstajic

Min. 55: Grossmuller șutează mult peste poartă, dintr-o lovitură liberă ce putea crea mare pericol pentru catalani

Min. 50: Neuer reușește să atingă suficient de mult un șut plasat de Iniesta, cât să îl trimită pe lângă poartă

Min. 49: Henry a ratat prima ocazie a reprizei. Francezul a reluat peste poartă o centrare foarte bună a lui Bojan

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 43: Goool!!! 1-0 Barcelona – Bordon a respins nefericit o centrare a lui Bojan, balonul a căzut pe transversală, iar Toure a reluat în poartă din apropiere

Min. 42: Puține faze de atac pe finalul reprizei

Min. 35: Francezul Henry a fost faultat în marginea careului mare, dar arbitrul Rosetti nu a dictat nimic

Min. 32: Schimbare Schalke: Kobiasvili este înlocuit de Grossmuller

Min. 31: Xavi a executat lovitura liberă peste poartă

Min. 30: Henry obține o lovitură liberă din colțul careului mare

Min. 27: Cartonaș galben Schalke:
Ernst este și el avertizat

Min. 27: Cartonaș galben Schalke: Westermann este avertizat pentru un fault asupra lui Bojan Krkic

Min. 22: Ocazie imensă pentru Schalke! Kuranyi n-a reușit să lovească așa cum trebuie o minge centrată la 6 metri, trimițând pe lângă!

Min. 20: Jones îi dă emoții lui Valdes, cu un șut puțin pe lângă poartă

Min. 14: Centrare foarte bună a lui Rafinha pentru Kuranyi. Neamțul plonjează în disperare, dar reluarea este pe lângă poartă. În săritură s-a lovit destul de tare cu Zambrotta

Min. 12: Pasă de geniu a lui Iniesta care l-a lăsat singur pe Xavi cu Neuer, luat la țintă de catalan

Min. 8: Altintop șutează din prima de la 25 de metri, mingea sare în fața lui Valdes, iar spaniolul reușește cu mari emoții să scoată în doi timpi

Min. 6: La cealaltă poartă Eto’o are o execuție asemănătoare, cu același rezultat

Min. 5: Din nou nemții încearcă poarta, prin Asamoah, al cărui șut a trecut pe lângă bară.

Min. 4: Bojan a replicat cu un șut peste transversală, din marginea careului
Min. 3: Nemții au avut primul șut pe poartă, reținut fără probleme de Valdes

Min. 1: Arbitrul Roberto Rosetti a fluierat startul meciului

Stadion: “Camp Nou” / Arbitru: Roberto Rosetti (Italia)

Publicat: 09 04. 2008, 21:45
Actualizat: 10 04. 2008, 02:01