City nu a reușit minunea! Scenariul meciului cu United, „El Nino” și omul care a îngropat speranțele „cetățenilor”. Cronica meciului

Cormoranii s-au impus cu 2-1 pe Etihad Stadium, după ce trupa lui Klopp a fost condusă cu 1-0 la pauză.

Liverpool pleca pe Ehitad Stadium din postura de favorită la calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după avantajul liniștitor căpătat în tur, scor 3-0. Gabriel Jesus i-a readus rapid cu picioarele pământ pe cormorani, în minutul 2, în urma unui atac fulger al cetățenilor, în care Lovren nu a putut să-i oprească pe Sterling și Jesus din drumul lor spre deschiderea scorului. După pauză, Salah a egalat pentru cormorani, iar Firmino a profitat de o greșeală a lui Walker și a închis tabela la 2-1, consolat fiind de o mângâiere părintească pe cap din partea arbitrului spaniol Mateu Lahoz.

Roșu în fața ochilor

Prima parte a jocului a amintit de partida precedentă a formației lui Guardiola, împotriva rivalei Manchester United (3-2). Ca și atunci, City a avut o primă repriză excelentă, în care a deschis scorul rapid și a mai avut ocazii de a majora diferența de pe tabelă. Totuși, Liverpool putea restabili egalitatea chiar înainte de pauză, după o combinație excelentă a lui Oxlade-Chamberlain cu Salah. Mijlocașul englez a trecut de Ederson, dar unghiul nu i-a permis să marcheze, iar acesta a trimis peste poartă. Scenariul meciului de campionat s-a repetat și în Liga Campionilor, Liverpool a întors rezultatul după pauză, și merge în semifinale cu scorul general de 5-1.

„El nino” Salah

Cu reuțita sa din minutul 56, starul egiptean i-a liniștit atât pe fanii lui Liverpool, cât și pe cei ai lui City. Golul egalizator a semănat perfect cu reușita lui Fernando Torres împotriva Barcelonei, din 2012. Atunci, Pep Guardiola era antrenorul catalanilor și Barcelona avea nevoie de un gol pentru a merge în finală cu Bayern Munchen. Vârful spaniol scăpase cu Victor Valdes, a trecut de conaționalul său în stilul caracteristic, și a împins mingea în poarta goală. Salah a făcut același lucru cu Ederson, ruinând orice șansă a lui Manchester City la calificare, aceștia fiind nevoiți, la scorul de 1-1, să marcheze de patru ori pentru a se califica.

S-a terminat 2-1 pentru Liverpool, care merge în semifinalele Ligii Campionilor, iar pentru Manchester City este a treia înfrângere la rând în toate competițiile.