Ciprian Tătărușanu, prestație excelentă în AC Milan – Tottenham! PSG, eclipsată de Bayern la Paris | LIVE BLOG

Liga Campionilor a revenit în această seară de marți, 14 februarie, iar primele partide din optimile de finală au fost Live Video Online pe www.prosport.ro! PSG – Bayern 0-1 și AC Milan – Tottenham 1-0 sunt cele două jocuri care se vor disputa astăzi. Vezi aici VIDEO cu cele mai importante faze!

Liga Campionilor, Live Video Online: PSG – Bayern și AC Milan – Tottenham

Pe San Siro, Ciprian Tătărușanu a avut un meci dificil împotriva lui Tottenham, însă a reușit să mențină poarta intactă și să ajute echipa lui Stefano Pioli să obțină un succes cu 1-0. În minutul 59, după un duel cu un adversar, românul a rămas întins pe jos și a acuzat o lovitură grea, însă a reușit să ducă partida la bun sfârșit.

În meciul de la Paris, după o primă repriză ușor liniștită, aprele s-au agitat în repriza secundă, când Kingsley Coman a reușit să deschidă scorul în debutul celui de-al doilea mitan. Pe final de joc, Kylian Mbappe a înscris pentru PSG, însă golul a fost anulat pe motiv de offside.

PSG – Bayern 0-1

Min. 90: Final de meci! Bayern se impune la Paris.

Min. 82: Kylian Mbappe înscrie pentru PSG, însă reușita este anulată pe motiv de offside.

Min. 57: Kylian Mbappe revine pe teren! Francezul îl schimbă pe Carlos Soler și intră în joc după o accidentare care l-a ținut departe de gazon.

Min. 53: GOOOOL Bayern! Kingsley Coman deschide scorul pentru nemți!

INFO: Crescut de PSG, Kingsley Coman a refuzat să sărbătorească golul marcat în poarta parizienilor.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45: Pauză!

Min. 1: A început partida!

PSG și Bayern Munchen se vor întâlni într-o reeditare a finalei din sezonul 2019-2020, când bavarezii, cu Hansi Flick pe bancă, au avut câștig de cauză, scor 1-0, grație reușitei lui Kingsley Coman.

Cele două formații s-au întâlnit ultima oară tot în Liga Campionilor, în sezonul 2020-2021, iar atunci parizienii au avut câștig de cauză, beneficiind de regula golului marcat în deplasare, care a fost eliminată între timp. PSG se impunea în Germania cu 3-2, iar Bayern reușea să câștige la Paris cu 1-0, insuficient pentru a întoarce soarta calificării.

Echipele de start

PSG: Donnarumma – Hakimi, Ramos, Marquinhos, Mendes – Zaire Emery, Pereira, Verratti, Soler – Messi, Neymar
Antrenor: Christophe Galtier

Bayern: Sommer – Pavard, de Ligt, Upamecano, Cancelo – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Coman – Choupo Moting
Antrenor: Julian Nagelsmann

AC Milan – Tottenham 1-0

Min. 90: Final de meci!

Min. 45: Pauză pe San Siro!

Min. 7: GOOOL AC Milan! Brahim Diaz deschide scorul cu o lovitură de cap de pe linia porții!

AC Milan și Tottenham se vor întâlni pentru prima dată într-o competiție oficială după o pauză de 12 ani, ultima dată întâmplându-se tot în Liga Campionilor, și tot în faza optimilor de finală!

Atunci, londonezii aveau câștig de cauză în urma disputării ambelor manșe, scor 1-0 la general, după ce Peter Crouch aducea victoria lui Spurs tocmai pe San Siro.

AC Milan: Tătărușanu – Thiaw, Kalulu, Kjaer, Hernandez – Saelemaekers, Calabria, Krunic, Tonali – Diaz, Giroud, Leao
Antrenor: Stefano Pioli

Tottenham:Forster – Emerson, Romero, Dier, Lenglet – Sarr, Skipp – Kulusevski, Perisic, Son – Kane
Antrenor: Antonio Conte

Publicat: 14 02. 2023, 23:33
Actualizat: 15 02. 2023, 00:15