Ciprian Marica a confirmat că Farul ar putea să joace în Ghencea dacă trece de Sheriff Tiraspol: „Va fi nevoie de un stadion mai mare” | VIDEO

This browser does not support the video element.

Vezi galeria foto - 6 poze

Ciprian Marica, acționar la Farul Constanța, a analizat victoria obținută cu Sheriff Tiraspol și a confirmat interesul de a juca pe Stadionul Steaua pe viitor.

Farul Constanța și Sheriff Tiraspol s-au întâlnit miercuri seară, la Ovidiu, în cadrul primei manșe a primului turul preliminar din Liga Campionilor și s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 1-0, după golul marcat de către David Kiki, în minutul 56.

„E o victorie meritată, zic eu. Am avut șansa să marcăm încă din prima repriză prin ocazia lui Mazilu. Per total, suntem mulțumiți că am câștigat acest joc și de dă prima șansă în retur. Întotdeauna e loc de mai bine, e clar. Avem de recuperat forma fizică, potența, energia, rigoarea de final de sezon. Va fi nevoie de toți jucătorii. Mă aștept ca toți care vor juca să își dorească să demonstreze că merită să fie la Farul. Cu priceperea lui Gică Hagi, sperăm să ne luptăm acolo sus (n.r. în campionat).

Ne dorim să mergem mai departe și, sigur, va fi nevoie de un stadion mai mare. Dacă vom reuși, da, va fi frumos să mergem în Ghencea, unde va fi frumos să avem cât mai mulți oameni în tribune”, a spus Ciprian Marica, după meci.

Returul primului tur preliminar din Liga Campionilor se va disputa marți, 18 iulie, de la ora 20:00, la Tiraspol.

Dacă va câștiga dubla manșă contra lui Sheriff Tiraspol, Farul Constanța va juca în turul doi preliminar din Liga Campionilor cu învingătoarea din meciul Hamrun Spartans FC (Malta) – Maccabi Haifa FC (Israel).

În cazul în care Farul Constanța va fi eliminată de către Sheriff Tiraspol, atunci campioana României va juca în turul doi preliminar din Conference League cu învingătoarea meciului dintre FC Uratu (Armenia) și HSK Zrinjski (Bosnia Herzegovina).

Publicat: 12 07. 2023, 22:41
Actualizat: 13 07. 2023, 13:51