Cine sunt primele echipe calificate în optimile Ligii Campionilor. Șocul serii: Manchester United, out din Europa! Toate rezultatele

Se știe cine sunt primele echipe calificate în optimile Ligii Campionilor. Ultima etapă din faza grupelor și-a consumat primele partide marți seară.

Șocul serii este reprezentat de faptul că Manchester United a terminat pe ultimul loc în grupa A, după ce a fost învinsă pe teren propriu de Bayern Munchen cu scorul de 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Kingsley Coman în minutul 71.

Manchester United este out din acest sezon al cupelor europene!

În celălalt joc al grupei, FC Copenhaga s-a impus pe teren propriu tot cu 1-0 în fața celor de la Galatasaray, grație reușitei semnate de Lukas Lerager în minutul 58. Astfel, gruparea din capitala Danemarcei și-a adjudecat locul 2 în grupă și s-a calificat astfel în optimile de finală ale Ligii Campionilor, alături de Bayern Munchen, câștigătoarea grupei. Locul 3 a fost ocupat de Galatasaray, care va disputa astfel în februarie o dublă de baraj cu una dintre echipele care vor termina pe locurile 2 în Europa League.

În grupa B, Lens a învins Sevilla pe teren propriu cu scorul de 2-1 și astfel gruparea franceză a prins locul 3, în vreme ce andaluzii, specialiștii din Europa League, sunt eliminați în acest sezon din cupele europene.

De asemenea, la Eindhoven, PSV a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Arsenal. Astfel, „tunarii” au încheiat grupa pe primul loc, în vreme ce olandezii și-au adjudecat poziția secundă.

Real Madrid a obținut maximum de puncte în grupa C

În grupa C, Napoli și-a adjudecat poziția a doua după ce s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Braga, scor 2-0, grație golurilor marcate de Saatci, autogol, și Victor Osimhen. Gruparea din Portugalia a prins astfel doar locul al treilea.

De asemenea, Real Madrid a obținut în mod dramatic o victorie în deplasare cu Union Berlin, scor 3-2, în urma unui gol marcat de Dani Ceballos în minutul 89. Astfel, „galacticii” s-au impus în această grupă, cu maximum de puncte, în vreme ce nemții au terminat pe ultimul loc, cu doar două puncte acumulate.

În fine, grupa D a fost adjudecată de Real Sociedad, în vreme ce pe poziția a doua s-a clasat Inter Milano. În meciul direct din ultima etapă, cele două au terminat la egalitate pe „Giuseppe Meazza”, scor 0-0.

Derby-ul pentru ocuparea locului 3, dintre Salzburg și Benfica, a fost câștigat, în deplasare, de gruparea portugheză cu scorul de 3-1. Cele două au terminat la egalitate grupa, cu câte 4 puncte, dar diferența a fost făcută de rezultatele din meciurile directe, ca în cazul Real Sociedad – Inter.

Publicat: 13 12. 2023, 00:18