Cine e mai proaspăt?** Un rol important la Real – Bayern îl va juca și oboseala din picioarele jucătorilor

Golul victoriei de pe „Allianz Arena”, reușit de Gomez în ultimul minut (2-1), va cântări greu în manșa retur. Și mai greu vor cântări însă minutele jucate de fotbaliștii celor două echipe în ultimele meciuri. Bayern are un avantaj important, după ce și-a menajat jucătorii în week-end-ul trecut, cu Werder, iar Realul a avut parte de un „El Clasico”.

Între cele două manșe din semifinale Ligii, adică pe parcurs de opt zile, Bayern și Real au avut parte de câte-un test diferit. Bavarezii, care pierduseră titlul în Bundesliga cu o etapă înainte, și-au permis să-și menajeze sâmbăta trecută, cu Werder, cel puțin cinci-șase titulari. Din partida tur cu Realul, doar Neuer, Schweinsteiger și Luiz Gustavo au început partida de pe „Weserstadion”.

Situația a fost diametral opusă pentru „galactici”, care sâmbătă au avut de rezolvat problema titlului în Primera chiar pe „Camp Nou”. În fața Barçei, în „El Clasico”, Mourinho și-a trimis același „11” din meciul tur cu Bayern. Și sunt șanse mari să vedem, în mare parte, aceiași titulari și în returul de astăzi. Niște prelungiri ar complica și mai mult problema pentru Real, deși „galacticii” nu concep un astfel de scenariu.

10 din ultimele 11 partide pe teren propriu, în Ligă, a câștigat Realul, care are un procent de 100% în acest sezon

0-2 cu Barça, în sferturile Ligii, în sezonul trecut, e singurul rezultat negativ al Realului din această serie

4 jucători de la Real vor rata finala în cazul unui avertisment (Gonzalo Higuain, Xabi Alonso, Sergio Ramos și Fabio Coentrao)

7 jucători de la Bayern vor rata finala care se joacă pe „Allianz Arena”, în cazul unui cartonaș galben: Alaba, Badstuber, Boateng, Luiz Gustavo, Toni Kroos, Philipp Lahm și Thomas Müller

Publicat: 25 04. 2012, 03:00
Actualizat: 25 04. 2012, 03:00