Cinci echipe au obținut deja calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor! Moți și Keșeru s-au chinuit cu Steaua Roșie la Belgrad. Mățel, victorie la limită în Georgia

• Viktoria Plzen (Cehia), APOEL Nicosia (Cipru), Dinamo Zagreb (Croația), Ludogoreț Razgrad (Bulgaria) și Dundalk (Irlanda) sunt cele cinci echipe care au obținut, marți, calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor.

În cadrul celor cinci meciuri au fost implicați și trei internaționali români: Alexandru Mățel, Claudiu Keșeru și Cosmin Moți. Dacă primul a început partida dintre Dinamo Zagreb și Dinamo Tbilisi (1-0; 2-0 în tur) de pe banca de rezerve, Keșeru și Moți au fost titulari pentru Ludogoreț în confruntarea cu Steaua Roșie Belgrad (4-2; 2-2 în tur), dar doar Cosmin Moți a fost și integralist.

Claudiu Keșereu a fost înlocuit de antrenorul Georgi Dermendzhiev la pauza meciului din Serbia, cu Jose Palomino. Mățel a fost introdus în teren în minutul 53 de către antrenor Zlatko Krancjar, în locul tânărului de doar 18 ani, Borna Sosa.

Iată toate rezultatele înregistrate marți în turul trei preliminar al Ligii Campionilor:

• Qarabag – Viktoria Plzen 1-1 (0-0 în tur)
  • APOEL Nicosia – Rosenborg 3-0 (1-2 în tur)
  • Dinamo Tbilisi – Dinamo Zagreb 0-1 (0-2 în tur)
  • Steaua Roșie Belgrad – Ludogoreț Razgrad 2-4 după prelungiri (2-2 după 90 de minute; 2-2 în tur)
  • Dundalk – BATE Borisov 3-0 (0-1 în tur)
Publicat: 03 08. 2016, 00:18
Actualizat: 03 08. 2016, 00:24