Chelsea a întors soarta „dublei” cu Borussia Dortmund și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Benfica s-a distrat pe teren propriu cu Brugge

Chelsea și Benfica Lisabona s-au calificat, marți, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după 2-0 cu Borussia Dortmund, respectiv 5-1 cu Brugge.

Benfica Lisabona nu a avut nicio emoție în fața lui Brugge. După ce s-au impus în tur cu 2-0, lusitanii s-au distrat pe teren propriu marți seara, când au reușit să câștige cu un neverosimil 5-1.

Chelsea și Borussia Dortmund și-au jucat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor până în ultimele secunde ale înfruntării de pe „Stamford Bridge”. Germanii s-au impus în tur cu 1-0 și sperau că vor reuși la Londra să își consevre acest avantaj, însă forța ofensivă a „albaștrilor” și-a spus cuvântul. Golurile lui Sterling și Havertz au fost suficiente pentru ca englezii să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Chelsea – Dortmund 2-0, Live Video Online (în tur, 0-1)

Min. 90: Final de meci

Min. 53: GOOOL Chelsea! Același Havertz își asumă responsabilitatea și de această dată nu mai greșește ținta

Min. 50: Havertz ratează un penalty pentru Chelsea, dar se decide repetarea loviturii!

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Final de primă repriză

Min. 43: GOOOL Chelsea! Sterling deschide scorul cu un șut puternic, din apropiere

Min. 28: Mingea expediată de Havertz lovește bara

Min. 8: Havertz scapă singur spre poarta adversă, dar greșește finalizarea

Min. 1: A început meciul

Meciul dintre Chelsea și Borussia Dortmund a început cu o întârziere de 10 minute din cauza traficului din Londra!

După succesul din Germania, scor 1-0, Dortmund este favorită să o elimine pe Chelsea, care va beneficia însă de sprijinul fanilor pe „Stamford Bridge”.

Karim Adeyemi, eroul nemților în prima manșă, a devenit indisponibil pentru returul infernal din Anglia, care va decide echipa calificată în sferturile Ligii Campionilor.

Dacă Dortmund a ajuns la zece victorii consecutive în toate competițiile și pare de neoprit, Chelsea speră să fi trecut peste perioada dificilă, în condițiile în care tocmai a bătut-o pe codașa Leeds, pe teren propriu, scor 1-0.

Nemții au realizat un material video special dedicat meciului, amintind și de golul superb reușit de Adeyemi, care a plecat din propria jumătate de teren și a înscris singurul gol al partidei tur după o acțiune deosebită.

„Cu tot respectul pentru Jude și prestațiile sale, am tot răspuns la aceste întrebări de când a venit. A ales să vină la noi pentru că a știut că este pasul perfect pentru el și cred că s-a dovedit acest lucru. Ne ajută foarte mult, dar cred că și noi îl ajutăm foarte mult în carieră”, a spus Edin Terzic, care a ajuns cu Dortmund printre cele mai bune echipe din Bundesliga, dar și în sferturile Cupei Germaniei.

Partida de marți se joacă la fix zece ani distanță de meciul FCSB – Chelsea, încheiat cu victoria surprinzătoare a roș-albaștrilor, scor 1-0.

• Antrenor: Edin Terzic

Benfica – Brugge 5-0, Live Video Online (în tur, 2-0)

Min. 87: Meijer reduce din diferență pentru belgieni

Min. 77: Neres duce scorul la 5-0

Min. 71: GOOOL Benfica! Joao Mario înscrie din penalty

Min. 57: GOOOL Benfica! Ramos risipește orice urmă de emoție cu un șut superb, pe colț

Min. 45+3: Final de primă repriză

Min. 45+2: GOOOL Benfica! Ramos înscrie golul de 2-0 în prelungirile primei reprize

Min. 38: GOOOL Benfica! Rafa Silva deschide scorul în finalul reprizei

Min. 2: GOL ANULAT BENFICA. Reușita lui Joao Mario, cu călcâiul, a fost anulată din camera VAR

Dacă Dortmund tremură pentru calificare, Benfica este la un pas de sferturi, în condițiile în care a bătut-o pe Brugge cu 2-0, în meciul tur.

Portughezii au fost în sferturile Ligii Campionilor în sezonul trecut, părăsind cea mai importantă competiție europeană după ce au pierdut dubla manșă cu englezii de la Liverpool.

Benfica – Brugge | Echipele de start

• Benfica: Vlachodimos – Bah, Silva, Otamendi, Grimaldo – Florentino, Chiquinho, Joao Mario, Aursnes – Silva, Ramos
  • Rezerve: Soares, Tengstedt, Schjelderup, Rodrigues, Neves, Neres, Ndour, Musa, Morato, Lucas Verissimo, Guedes, Gilberto
  • Antrenor: Roger Schmidt
  • Club Brugge: Mignolet – Sylla, Mechele, Mata, Buchanan – Nielsen, Vanaken, Sowah, Meijer – Yaremchuk, Lang
  • Rezerve: Bursik, Jutgla, Boyata, Nusa, Odoi, Onyedika, Rits, Sandra, Talbi
  • Antrenor: Scott Parker
Publicat: 07 03. 2023, 23:50
Actualizat: 08 03. 2023, 00:08