Champions League:** Milan – Barça 0-0, Marseille – Bayern 0-2! Toate rezultatele din sferturile de finală

După 45 de minute, primele două partide ale sferturilor Ligii Campionilor s-au încheiat cu scorul cu care au început. Toate cele patru goluri ale serii s-au marcat în cea de-a doua repriză. Realul parcă a înviat după ce pe teren a fost introdus Kaka și „galacticii” au înscris de trei ori în ultimele 16 minute ale partidei. celălalt meci al serii, Benfica – Chelsea a fost mult mai echilibrat, englezii impunându-se în cele din urmă prin golul lui Kalou, după pasa decisivă a lui Torres.

În a doua seară a sferturilor, Milan și barcelona au terminat la egalitate, 0-0, partida de pe San Siro, în timp ce golurile lui Robben și Gomez fac misiunea nemților mult mai ușoară, după ce au învins pe Marseille, în Franța, cu 2-0.

Programul complet al manșei tur a sferturilor UEFA Champions League:

Miercuri – 28 martie

Olympique Marseille – Bayern Munchen 0-2 (Gomez ’44, Robben ’68)

Marseille (4-2-3-1): Elinton Andrade – Azpilicueta, Fanni, N’Koulou, Morel – Diarra, Mbia – Amalfitano, Valbuena, A. Ayew – Remy
Rezerve: Bracigliano, Traore, Cheyrou, Kabore, Brandao, Gignac, J. Ayew

Bayern (4-2-3-1): Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba – Luiz Gustavo, Kroos – Robben, T. Muller, Ribery – Gomez
Rezerve: Butt, Rafinha, Contento, Pranjic, Scheinsteiger, Tymoshchuk, Olic

AC Milan – FC Barcelona 0-0

AC Milan (4-3-1-2): Abbiati – Bonera, Nesta, Mexes, Antonini – Nocerino, Ambrosini, Seedorf – Boateng – Robinho, Ibrahimovic
Rezerve: Amelia, Mesbah, Yepes, Aquilani, Emanuelson, Maxi Lopez, El Shaarawy

Barcelona (4-3-1-2):
Valdes – Daniel Alves, Pique, Mascherano, Puyol – xavi, Busquets, keita – Iniesta – Alexis Sanchez, Messi
Rezerve: Pinto, Muniesa, Montoya, Fabregas, Thiago Alcantara, Pedro, Tello

Marți – 27 martie

APOEL Nicosia – Real Madrid 0-3 (Benzema ’74, ’90, Kaka ’82)

APOEL Nicosia (4-4-2): Chiotis – Poursaitides, Oliveira, Paulo Jorge, Wiliam Bonaventura – Charalambides, Nuno Morais, Helio Pinto, Alexandrou – Ailton, Trickovski
Rezerve: pardo, Helder Sousa, Kaka, Adorno, Solomou, Marcinho, Solari

Real Madrid (4-2-3-1): Casillas – Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao – Khedira, Șahin – Benzema, Ozil, C. Ronaldo – Higuain
Rezerve: Adan, Marcelo, Albiol, Varane, Kaka, Granero, Hamit Altintop

Benfica Lisabona – Chelsea 0-1 (Kalou ’75)

Benfica (4-3-3): Artur – Maxi Pereira, Luisao, Jardel, Emerson – Aimar, Javi Garcia, Bruno Cesar – Witsel, Gaitan, Oscar Cardoso
Rezerve: Eduardo, Miguel Victor, Nolito, Matic, Nelson Oliveira, Rodrigo, Saviola

Chelsea (4-4-2): Cech – Ferreira, David Luiz, Terry, A. Cole – Ramires, Raul Meireles, Mata, Mikel – Torres, Kalou
Rezerve: Turnbull, Bosingwa, Cahill, Essien, Lampard, Drogba, Sturridge

Meciurile retur se vor disputa pe 3, respectiv 4 aprilie.

TREI lucruri pe care nu le știai despre performanțele celor de la APOEL Nicosia
1. Cel mai prost plătit jucător al Realului, Adan, are 550 de mii de euro pe an. Salariul celi mai bine plătit fotbalist al lui APOEL, Ailton, este de 450 de mii de euro pe sezon.
2. Messi a tras cu trei șuturi mai puțin și a înscris cu cinci goluri mai mult decât APOEL Nicosia în acest sezon al Ligii.
3. Media șuturilor pe poartă într-un meci a Realului (18,8) este de aproape trei ori mai mare decât a ciprioților (6,5).

Publicat: 28 03. 2012, 20:44
Actualizat: 03 04. 2012, 17:43