CFR Cluj – Young Boys 1-1, în turul III preliminar al Ligii Campionilor | Elvețienii egalează în prelungiri și Marius Șumudică nu reușește să îi răzbune pe ardeleni!

Denis Alibec (D), de la CFR Cluj, suteaza in timpul meciului de fotbal contra echipei Young Boys din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu, marti, 3 august 2021. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

CFR Cluj a remizat cu Young Boys Berna, scor 1-1, în primul meci al dublei manșe din turul III preliminar al Ligii Campionilor.

Primul al partidei a fost marcat de către fundașul Cristi Manea, încă din minutul 4 al întâlnirii din Gruia.

Marius Șumudică are motive de îngrijorare, după ce l-a pierdut pe Denis Alibec în minutul 20. Atacantul lui CFR Cluj a acuzat niște probleme musculare și a cerut schimbare. În locul său a intrat Adrian Păun.

În prelungirile partidei, în minutul 90+3, elvețienii au restabilit egalitatea după o lovitură liberă executată foarte bine de către Aebischer, pe spațiul porții, și o paradă a lui Arlauskis. Mingea a ajuns însă la Sierro și acesta l-a învins pe portarul lui CFR Cluj.

Astfel, CFR Cluj nu a reușit nici anul acesta să o învingă pe Young Boys, după ce în sezonul trecut, în faza grupelor Europa League, ardelenii au remizat acasă, scor 1-1, și au pierdut în deplasare, scor 1-2.

Returul se va disputa pe data de 10 august, în Elveția, de la ora 21:30.

Dacă trece de Young Boys Berna, CFR Cluj ar putea juca împotriva câștigătoarei dintre Ferencvaros și Slavia Praga, în dublă manșă, pe 17/18 august și 24/25 august.

FINAL: CFR Cluj – Young Boys 1-1

• Au marcat: Manea 4′ / Sierro 90+3′

Min. 90+3: GOOOL YOUNG BOYS! Aebischer execută foarte bine o lovitură liberă, Arlauskis respinge atent, dar Sierro trimite la colțul lung și restabișelte egalitatea în prelungiri.

Min. 90: Arbitrul acordă 8 minute de prelungiri!

Min. 85: Mută și Marius Șumudică: intră Costache în locul lui Sigurjonsson.

Min. 84: Schimbare la Young Boys: iese Martins, intră Sierro.

Min. 76: Ocazie pentru Young Boys! Elia șutează bine din marginea careului, dar Arlauskis reține atent.

Min. 71: Încă o schimbare pentru elvețieni: intră Lefort, iese Garcia.

Min. 62: Schimbare la CFR Cluj: iese Omrani, intră Debeljuh.

Min. 56: Dublă schimbare la Young Boys: ies Fassnacht și Camara, intră Lauper și Rieder.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+3: Pauză în Gruia!

Min. 35: Elia primește în careu, după o deviere a lui Camora, însă Manea îl blochează foarte bine pe jucătorul elvețienilor.

Min. 31: Young Boys forțează atacul, Ngamaleu centrează de pe partea dreaptă, dar Bouhenna este atent și respinge din fața porții.

Min. 21: Alibec nu mai poate continua și se produce schimbarea! În locul său intră Păun!

Min. 20: Denis Alibec acuză niște probleme musculare. Echipa medicală a lui CFR Cluj intervine pe teren și îi acordă îngrijiri.

Min. 11: Ocazie pentru CFR Cluj! Alibec șutează puternic din afara careului, iar mingea este deviată în corner!

Min. 4: GOOOL CFR CLUJ! Deac execută foarte bine o lovitură liberă, direct în careu, de unde Cristi Manea, revenit după o toxiinfecție alimentară, trimite în poarta elvețienilor!

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

CFR CLUJ: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor, Camora (cpt.) – Susic, Rodriguez, Sigurjonsson – Deac – Alibec, Omrani
REZERVE: Bălgrădean, Graovac, Păun, Ciobotariu, Latovlevici, Costache, Tahiri, Debeljuh, Petrila, Hoban, Gussouma, Itu
ABSENȚI: Burcă (accidentat)
ANTRENOR: Marius Șumudică

YOUNG BOYS: Von Ballmoos (cpt.) – Hefti, M.A. Camara, Zesiger, Garcia – Ngamaleu, Aebischer, Martins, Fassnacht – Elia, Siebatcheu
REZERVE: Zbinden, Faivre, Spielmann, Sierro, Kanga, Sulejmani, Burgy, Mambimbi, Maceiras, Lefort, Lauper, Rieder
ABSENȚI: Lustenberger, Maier, Nsame, Monteiro (accidentați)