CFR Cluj și-a găsit portar! Cum a salvat-o Cristi Bălgrădean pe campioana României în fața lui Pyunik Erevan!

Cristian Balgradean, de la CFR Cluj, reactioneaza in timpul meciului de fotbal contra echipei FCSB din etapa a VII-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Dr. Constantin Radulescu, duminica, 29 august 2021. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Cristi Bălgrădean (34 de ani) a salvat-o pe CFR Cluj într-un moment crucial în meciul cu Pyunik Erevan, din preliminariile Ligii Campionilor.

CFR Cluj și Pyunik Erevan s-au luptat umăr la umăr pentru un loc în turul secund al preliminariilor Ligii Campionilor. După 0-0 în turul din Armenia, ardelenii s-au văzut obligați să câștige meciul de pe teren propriu, unde adversarii le-au pus, însă, probleme foarte mari.

După ce au împins meciul în prelungiri după un gol marcat din fază fixă, armenii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri în a doua repriză de timp suplimentar, iar Cristi Bălgrădean a reușit să rețină în doi timpi șutul expediat de Hovhannes Harutyunyan.

Cristi Bălgrădean, înger păzitor pentru CFR Cluj în prelungirile meciului cu Pyunik Erevan

Cristi Bălgrădean a fost titular la CFR Cluj în fața lui Pyunik Erevan, în meciul din manșa secundă a primului tur preliminar al Ligii Campionilor.

Ardelenii au reușit să marcheze golul de 2-1 la scurt timp după startul prelungirilor, și părea că meciul a intrat, într-un final, pe făgașul așteptat de români. Cu toate acestea, arbitrul Michael Fabbri s-a pripit și a indicat punctul cu var în minutul 108. Armenii l-au desemnat pe Hovhannes Harutyunyan să execute, însă fotbalistul lui Pyunik nu a reușit să îl păcălească pe Cristi Bălgrădean.

Într-o perioadă în care CFR Cluj caută cu disperare un portar titular, purtând discuții inclusiv cu Florin Niță și Silviu Lung jr., Cristi Bălgrădean a demonstrat că este o soluție foarte bună pentru campioana României.

Echipele de start de la CFR Cluj – Pyunik Erevan

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Graovac, A. Burcă, Camora – Boateng, Cvek ,C. Deac – Ad. Păun, Debeljuh, Roger
Rezerve: R. Sava, Braun, Mistrati, Brucic, Yuri, M. Bordeianu, Muhar, Dugandzici, Petrila, Jefte Betancor, Yeboah, Sg. Buș
Antrenor: Dan Petrescu

Pyunik Erevan: Yurchenko – Juninho, Gajici, Vakulenko, Kovalenko – Cociuc, Andre Luiz, Gonzalez – Dashyan, Otubanjo, Nenadovic
Rezerve: Mikaelian, Najarian, Demircian, Gareghinian, Davidian, Zambrano, Harutiunian, Radeski, Mensalao, Juricic
Antrenor: Eghishe Melikyan

Publicat: 14 07. 2022, 00:13