„Centenar” trist pentru Lucescu în Ligă. Cinci partide cu care „Il Luce” va rămâne în istoria competiției

Mircea Lucescu (70 de ani) a intrat, miercuri seară, în istoria UEFA Champions League. Tehnicianul român, aflat pe banca tehnică a formației Șahtior Donețk, a devenit al cincilea antrenor care atinge numărul de 100 de meciuri în Liga Campionilor, în partida pierdută de Șahtior, 0-1, în deplasarea din Suedia, la Malmo din grupa A a Ligii Campionilor. O bornă impresionantă betonată de faptul că Lucescu și-a trecut numele pe o istă selectă, alături de Sir Alex Ferguson, francezul Arsene Wenger, Carlo Ancelotti și „The Special One”, Mourinho.

ProSport a încercat să indentifice cinci partide memorabile disputate de formațiile lui „Il Luce”  în Liga Campionilor

1. Inter – Real Madrid, 3-1, sezonul 1998-1999
Mircea Lucescu a fost pe banca tehnică a Interului în acel sezon, reușind să ducă clubul italian până în sferturile competiției bogaților. Sorții trimiteau formația de pe Giuseppe Meazza în grupa C, alături de Real Madrid, Spartak Moscova și Sturm Graz. Inter termina pe primul loc în grupă și reușea să învingă pe Real Madrid, formație la care pe atunci se aflau, printre alții, Raul, Roberto Carlos, Redondo, Seedorf, Karambeu și Mijatovic. Golurile au fost marcate de Zamorano și Baggio de două ori, respectiv Seedorf.

2. Galatasaray – Real Madrid, 3-2, sezonul 2000-2001
Galatasaray reușea o performanță istorică, ajungând până în sferturile Champions League. La formația turcă se aflau atunci, pe lângă Mircea Lucescu, brazilienii Claudio Taffarel și Mario Jardel, dar și Gică Popescu și Hagi. În sferturi, Galatasaray întâlnea pe Real Madrid. Formația lui Lucescu reușea să se impună pe Ali Sami Yen prin golurile marcate de Hasan Șaș, Umit și Jardel, respectiv Makelele și Helguera.

3. Șahtior Donețk – Barcelona, 2-0, sezonul 2004-2005
Abia sosit la cârma ucrainenilor, Lucescu reușea să învingă Barcelona, scor 2-0. Această victorie se înregistra chiar la debutul superstarului argentinian, Leo Messi, care, își făcea prima apariție pe cea mai înaltă scenă a fotbalului european. În echipa Șahtiorului își făceau loc și foștii dinamoviști Flavius Stoican și Cosmin Bărcăuan, dar și Brandao, Matuzalem sau Dario Srna, cel care și astăzi este căpitanul formației. Golurile Șahtiorului au fost marcate de Aghahowa, acesta  reușind o „dublă”.

4. Șahtior Donețk – AS Roma, 6-2 (la general), sezonul 2010-2011
Într-un nou sezon în care Mircea Lucescu avea să ajungă în sferturile Ligii, Șahtior își rezerva un loc între cele mai bun opt echipe ale sezonului. Șahtior reușea o victorie răsunătoare, 6-2 la general, în fața italienilor de la AS Roma. În acea confruntare, ucrainenii reușeau să se impună în dublă mansă, 3-2 pe Olimpico și 3-0 pe Donbass Arena. În sferturile competiției Șahtiorul era eliminată de Barcelona, după ce catalanii zdrobeau formația lui Lucescu și Raț, 6-1 la general.

5. Malmo – Șahtior Donețk, 1-0, sezonul 2015-2016.
Aflat în fața „centenarului” de partide în Champions League, Lucescu a primit semne că lucrurile vor merge rău pentru echipa sa încă de la început. Numele antrenorului român nu a fost trecut pe foaia de joc, alături de elevii antrenați de acesta.
Cu echipa mutată din Donețk din cauza războiului și cu stadionul distrus, Șahtior nu mai pare acea echipă bine înghegată care reușea surprize în fața grazilor europei anii trecuți. Asta și din cauză că mulți jucători au plecat. Meci de tristă amintire pentru „Il Luce” care putea pierde la o diferență mai mare de scor, dacă Pyatov nu apăra o lovitură de pedeapsă.