Cehii nu își dau seama ce i-a lovit: „Suferim de Sindromul România! Doare, am făcut greșeli teribile și FCSB ne-a pedepsit!”

FCSB a reușit o revenire spectaculoasă în cea de-a doua manșă contra cehilor de la Viktoria Plzen. După 2-2 pe Național Arena, echipa antrenată de Nicolae Dică a început prost și jocul din Cehia, însă pe parcursul celor 90 de minute a speculat momentele cheie și a spulberat Viktoria cu 4-1, reușind calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor. Euforia roș-albaștrilor de după partidă a fost egalată în proporții doar de tristețea cehilor care nu pricep ce i-a lovit.

Cred că putem spune că suferim de sindromul România. Așa s-a întâmplat și cu Ploieștiul acum trei ani, atunci când am luat tot patru goluri acasă. Mereu aceeași poveste, facem un joc bun în deplasare și distrugem totul acasă. E greu de explicat cu exactitate ceea ce s-a petrecut. Am luat un al doilea gol care ne-a stricat planurile pentru că altfel meciul a fost echilibrat. Diferența între cele două echipe a fost făcută de eficiență, de productivitate„, a spus la finalul jocului Patrik Hrosovsky, fotbalistul gazdelor.

Buimac a fost și Lukasz Hejda. Fundașul lui Plzen a încercat să explice motivele pentru care echipa lui a clacat în fața vicecampioanei României. „Am intrat în meci cu un rezultat bun în deplasare și nu am putut să profităm. Acum doare, am pierdut din cauza noastră. La pauză eram convinși că putem rezolva meciul, am ieșit pe teren și am ținut de minge, am avut posesia și am egalat, însă a venit faza cu mingea care a ricoșat la Teixeira și s-a stricat totul. Nu știu, poate ne-am dorit prea mult, poate am început meciul prea îndrăzneț, însă adversarul ne-a pedepsit pentru că am făcut niște greșeli teribile„, a spus acesta după partida de miercuri seara.

Publicat: 03 08. 2017, 11:34
Actualizat: 03 08. 2017, 12:03