Ce a făcut Istvan Kovacs în derby-ul serii AC Milan – Borussia Dortmund, după ce a dat două penalty-uri în primele 10 minute ale meciului! Reacțiile au apărut instant

Ce a facut Istvan Kovacs in derby-ul serii AC Milan - Borussia Dortmund, dupa ce a dat doua penalty-uri in primele 10 minute ale meciului! Reactiile au aparut instant
Vezi galeria foto - 7 poze

Istvan Kovacs (39 de ani) a fost la centru în derby-ul serii din UEFA Champions League, AC Milan – Borussia Dortmund 1-3, iar după ce a dat două penalty-uri în primele 10 minute ale meciului, a primit câteva cuvinte de laudă din România.

Reacțiile a doi componenți din Generația de Aur au apărut instant și au venit în sprijinul deciziilor dificile pe care le-a luat cel mai apreciat arbitru român al momentului.

Istvan Kovacs, protagonist în derby-ul serii din Champions League, AC Milan – Borussia Dortmund! A fost lăudat după ce a dat două penalty-uri în primele 10 minute ale meciului

Cel mai tare duel al serii de marți în UEFA Champions League, AC Milan – Borussia Dortmund, a fost arbitrat de o brigadă românească. La centru s-a aflat Istvan Kovacs, ajutat de asistenții Vasile Florin Marinescu şi Ovidiu Artene, în timp ce arbitrul de rezervă a fost Marcel Bîrsan.

Confruntarea de pe San Siro a început electrizant, iar Istvan Kovacs a avut de luat decizii grele încă din primele minute. În minutul 5, Istvan Kovacs le-a acordat un penalty celor de la AC Milan, pentru care a fost atacat dur din Germania. Nico Schlotterbeck a atins mingea cu mâna în careu la un șut al lui Chukwueze, însă un fost mare internațional german a considerat că nu se impunea lovitură de la 11 metri și l-a criticat pe Kovacs: „Niciodată în viața lui acela nu este henț. Dacă nu revine asupra deciziei este scandalos”, a tunat Benedikt Howdes.

Kovacs nu a revenit asupra deciziei, dar Giroud a ratat de la punctul cu var și scorul a rămas 0-0.

Însă, peste doar câteva clipe, în minutul 10 mai precis, Istvan Kovacs a dictat un nou penalty, de data aceasta în favoarea oaspeților. Davide Calabria a comis un fault în careu și centralul român nu a stat pe gânduri. A fluierat lovitură de la 11 metri, iar Marco Reus a deschis scorul pentru Borussia.

La capătul celor 90 de minute, Dortmund a învins-o pe AC Milan cu 3-1, asigurându-și astfel și prezența în fazele eliminatorii din UEFA Champions League.

În ceea ce îl privește pe Istvan Kovacs, arbitrul român a fost lăudat de Ilie Dumitrescu și Gabi Balint pentru felul în care a fluierat duelul de la Milano și, mai ales, pentru deciziile curajoase luate în primele 10 minute ale confruntării:

„E la un nivel bun Kovacs. A arătat un arbitraj cu personalitate așa, a gestionat bine meciul. Foarte ferm în deciziile sale”, a punctat Ilie Dumitrescu.

În schimb, Gabi Balint a declarat:

„Foarte bună (n.r. – prestația). Penalty-urile au fost clare, nici nu mai era nevoie de var. Și tușierii la fel, foarte buni”, a spus și Balint, potrivit Digi Sport.