Carlo Ancelotti, nemulțumit după egalul cu Atletico: „Meritam mai mult decât acest 0-0”

Antrenorul echipei Real Madrid, Carlo Ancelotti, a declarat, marți seară, după remiza din meciul cu Atletico Madrid, scor 0-0, că formația sa merita mai mult decât acest rezultat de egalitate, informează site-ul oficial al UEFA.

„Meritam mai mult decât acest 0-0, mai ales pentru jocul din prima repriză. Primele 45 de minute au fost fantastice, am jucat cu multă personalitate. Repriza a doua a fost diferită, Atletico a presat mai mult. Rezultatul nu este unul pozitiv, dar rămânem încrezători. Atletico este una dintre echipele care se apară cel mai bine și din această cauză am avut dificultăți în a marca. Din păcate, la retur nu îl vom avea pe Marcelo care va fi suspendat. Pepe nu era pregătit sută la sută pentru acest meci, dar Varane a jucat foarte bine. Portarul lor a avut o prestație excelentă, mai ales când a parat șutul lui Bale. Pentru a ne califica, în retur trebuie să repetăm prestația din primele 45 de minute de pe Vicente Calderon”, a spus Ancelotti.

Deținătoarea trofeului Real Madrid a terminat la egalitate, marți, în deplasare, scor 0-0, cu formația spaniolă Atletico Madrid, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Cele două echipe s-au întâlnit în finala Ligii Campionilor din sezonul trecut, atunci când Real Madrid s-a impus, la Lisabona, cu scorul de 4-1 după prelungiri.

Partida retur se va disputa la 22 aprilie.