Calificare cu Schurrle și trâmbițe. Chelsea merge în semifinale după un final dramatic

Chelsea a produs minunea și s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după 2-0 cu PSG. Londonezii au marcat golul calificării în minutul 87, prin Demba Ba.

• Mourinho se califică pentru a 9-a oară în semifinalele celei mai importante competiții europene

Duelul dintre Chelsea și PSG a părut la tragerea la sorți poate cea mai puțin atractivă dublă manșă din sferturile de finală. Asta pentru că Mourinho nu a propus niciodată un fotbal atractiv. A urmărit mereu rezultatul și trofeele. Dar situația s-a schimbat în doar câteva zile pentru că PSG a învins în tur cu 3-1 și a devenit favorită. Ce a făcut The Special One în tot acest timp? A măturat cu proprii atacanți, în speranța că îi va ambiționa. O tactică riscantă, care ar putea să se întoarcă împotriva cui o folosește.

Returul începuse exact cum „albaștrii” nu își doreau. Hazard a cerut schimbare după doar 19 minute, iar Schurrle era soluția lui Mourinho. Una inspirată, având în vedere că neamțul a deschis scorul în minutul 32, cu un șut din interiorul careului. Un alt motiv pentru The Special One să se uite încruntat către atacanți.

Repriza a doua a început cu o Chelsea mult mai ofensivă, londonezii reușind să lovească bara transversală de două ori în doar două minute. Finalul meciului l-a găsit pe Mourinho într-o ipostază deloc obișnuită pentru el. În primul rând, trebuia să atace, iar în al doilea rând a fost nevoit să apeleze exact la oamenii pe care îi tăvălise cu două zile înainte: atacanții. Astfel, Eto’o, Demba Ba și Torres au fost vârfurile de lance ale londonezilor în ultimele zece minute. Și pentru că norocul ține cu cei mai puternici, Chelsea a mers mai departe, grație reușitei lui Demba Ba, din minutul 87.

Publicat: 09 04. 2014, 00:02
Actualizat: 09 04. 2014, 00:08