Brasanac, autorul ratării uriașe din minutul 90: „Am vrut să dau cu capul, dar m-am răzgândit. Oricum, dacă cineva ne oferea egalul înaintea meciului l-am fi acceptat”

Asemenea meciului retur cu AS Trencin, atunci când slovacii au ratat în ultimul minut ocazia de a face 4-2 și a se califica, Steaua a trăit periculos și finalul cu Partizan Belgrad. În minutul 90, o minge centrată de pe dreapta a trecut peste toată apărarea Stelei și a ajuns la Brasanac, cel care a avut o execuție slabă și a tras peste poartă dintr-o poziție de singur cu portarul Valentin Cojocaru.

La finalul jocului, mijlocașul a explicat momentul de rătăcire pe care l-a avut și care a păstrat Steaua în jocul calificării. „Am avut șansa să înscriu golul victoriei și pentru această ratare îmi pare rău. Mai întâi m-am gândit să lovesc mingea cu capul, apoi mi-am dat seama că nu sunt pe traiectorie. E cel mai rău atunci când te răzgândești, dar sper să fie acum ca și cu georgienii, să marcăm în ambele manșe„, a spus fotbalistul pentru presa din Serbia. Chiar și în aceste condiții, jucătorii de la Partizan Belgrad au fost mulțumiți cu un rezultat de egalitate pe care, după propriile spuse, l-ar fi acceptat fără probleme înainte de startul jocului: „Dacă cineva îmi oferea înainte de meci acest rezultat, îl acceptam. Asta chiar dacă desfășurarea jocului ne-a arătat că puteam obține mai mult. Trebuie să analizăm și să vedem cum am primit golul, ce s-a întâmplat la pauză„.

Returul e miercuri, de la ora 21:30, la Belgrad, live pe PRO TV și în format LIVE BLOG pe www.prosport.ro

Publicat: 30 07. 2015, 16:51
Actualizat: 30 07. 2015, 16:52