Boss-ul lui PSG a tăcut după meci, dar acum și-a spus părerea fără ocolișuri: „Toată lumea a văzut…” Ce evidențiază Nasser Al-Khelaïfi după 1-6 pe Camp Nou

PSG a părăsit Liga Campionilor deși toată lumea o vedea calificată în sferturi, în urma meciului senzațional făcut în fața Barcelonei la Paris, și câștigat cu 4-0. Catalanii au revenit spectaculos în retur și au învins cu 6-1, după un final de meci epic, cu trei goluri marcate în minutele 88, 90+1 și 90+5.

Imediat după meci, președintele grupării franceze, Nasser Al-Khelaïfi, a precizat că echipa sa „nu caută scuze” și s-a concentrat în special asupra prestației jucătorilor lui Unai Emery. Astăzi însă, la câteva zile după partidă, Khelaifi a vorbit deschis despre problemele de arbitraj, într-un interviu publicat de „Le Parisien”.

În plus, președintele PSG-ului a ținut să-l asigure pe tehnicianul Unai Emery de toată susținerea sa.

Credem în calitățile lui Unai și are parte de toată susținerea mea. Vom discuta pentru a vedea ce schimbări e nevoie să facem, însă forța unui club mare este de a-și păstra mintea limpede și să dea dovadă de unitate în momentele dificile […]

Nu ne vom ascunde în spatele acestui lucru (n.r. a fost întrebat ce crede despre faptul că arbitrul Deniz Aytekin va fi sancționat de UEFA). Am abordat greșit acest meci și ultimele opt minute, iar ca o regulă nu comentez deciziile arbitrului. Dar nu putem să nu ne gândim că rezultatul acestui meci ar fi fost altul cu un arbitraj mai limpede… În aceste faze nu este loc pentru lipsa lucudității. Toată lumea a văzut măcar penalty-ul la Di Maria, care ne-ar fi permis să ne apropiem la 3-2 și ar fi ucis orice suspans. Fără să uitam de faptul că nu a fost penalty la Suarez la finalul meciului…”, a declarat Nasser Al-Khelaïfi pentru Le Parisien.

Publicat: 11 03. 2017, 19:35
Actualizat: 11 03. 2017, 19:36