Bayern, ca și eliminată din Champions League. Statistica nu-i dă nicio șansă echipei lui Guardiola

Barcelona a câștigat prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League, catalanii reușind să treacă de Bayern, scor 3-0. Chiar dacă germanii au sperat că pot obține un rezultat bun pe Camp Nou, în minutul 70 scorul fiind încă 0-0, Barcelona s-a dezlănțuit în ultimele 15 minute. Messi, cu o dublă (min. 77, min. 80) și Neymar (min. 90+4) au adus o victorie concludentă gazdelor.

Scorul nu lasă prea multe șanse nemților. De când a fost introdusă regula golului în deplasare 434 de echipe au început manșa retur de la scorul de 3-0. Dintre acestea doar 25 au fost eliminate, adică 6%, ceea ce înseamnă că Barcelona este aproape sigură de prezența în ultimul act.

Mai mult, Bayern a plecat cu un dezavantaj de trei sau mai multe goluri în șapte meciuri în cupele europene până acum și niciodată echipa din Munchen nu a reușit să întoarcă scorul și să-și adjudece calificarea.

Publicat: 07 05. 2015, 08:46
Actualizat: 07 05. 2015, 09:17