Bayern – Barcelona 3-2. Neymar și Suarez au rezolvat calificarea înainte de pauză. Catalanii merg în finala Ligii Campionilor de pe 6 iunie

Barcelona s-a calificat în finala Ligii Campionilor de la Berlin, de pe 6 iunie. Catalanii, care câștigaseră meciul tur de manieră clară, scor 3-0, grație dublei lui Messi și golului marcat de Neymar au pierdut la Munchen, 2-3.

Returul de pe terenul lui Bayern Munchen a început cum nu se poate mai bine pentru Guardiola, care spera la o revenire miraculoasă. Benatia a deschis scorul repede, în minutul 7, după o centrare din corner a lui Xabi Alonso. Barca s-a redresat rapid, iar Neymar a egalat în minutul 15, servit perfect de Suarez, și și-a adus echipa în avantaj 14 minute mai târziu, cu un șut la colțul scurt, după o pasă a aceluiași uruguayan.

După pauză, Luis Enrique a fost nevoit să-l schimbe pe Suarez,. accidentat, cu Pedro, iar echipa sa nu a mai contat pe fază ofensivă. Lewandowski a egalat în minutul 59, după un dribling superb pe lângă Mascherano, iar Muller a oferit 15 mintue de spranță, prin golul de 3-2.

A rămas 3-2, iar Barcelona merge în finala de Berlin, unde așteaptă învingătoarea dintre Real Madrid și Juventus, care se vor întâlni miercuri seara în capitala Spaniei în manșa secundă a semifinalelor, care va începe de la scorul de 2-1 pentru torinezi.

Bayern – Barcelona 3-2 (Benatia 7, Lewandowski 59, Muller 74 / Neymar 15, 29)

• Bayern: Neuer –   Rafinha, Benatia, J. Boateng, Juan Bernat –   Xabi Alonso – Lahm (   Rode 68), Schweinsteiger (Javi Martinez  87), Muller (Gotze 87),   Thiago –   Lewandowski

• Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba –   Rakitic (Mathieu 72), Busquets, Iniesta (Xavi 175)- Messi, Suarez (   Pedro 46), Neymar

23:35 Final de meci la Munchen, după trei minute de prelungire. Bayern se impune, scor 3-2, după golurile marcate de Benatia, Lewandowski și Muller, respectiv dubla brazilianului Neymar. Nemții au revenit de la 1-2 la pauză, dar victoria rămâne una de orgoliu, căci Barcelona e echipa calificată în finala Ligii Campionilor.

23:29 5 minute până la final. Barca absoarbe lejer presiunea, Bayern are posesia, dar e ineficientă. Cartonașele galbene curg pe bandă rulantă. Barcelona e prima echipă calificată în finala de la Berlin.

23:23 Intrat în minutul 75 în locul lui Iniesta, Xavi devine primul fotbalist din istoria Ligii Campionilor care ajunge la 150 de meciuri. Casillas are 149, deci e de așteptat ca mâine seară goalkeeper-ul spaniol să-și egaleze conaționalul la acest capitol.

23:20 GOOOOOOOOOOL BAYERN (MULLER 74). Gazdele reușesc să întoarcă scorul în doar 15 minute. E rândul lui Muller să marcheze, cu un șut foarte bine plasat, de la 20 de metri, care l-a lăsat pentru a treia oară în această seară fără replică pe Ter Stegen. E 3-2 și Bayern se îndreaptă spre o victorie de orgoliu. O spunem ca să fie spus, Guardiola și elevii săi mai au nevoie de trei goluri pentru a se califica în finală.

23:04 GOOOOOOOOOOL BAYERN (LEWANDOWSKI 59). Spectacolul continuă, chiar dacă Barca nu mai poate pierde calificarea. După ratările din prima repriză, atacantul polonez își ia revanșa în fața lui Ter Stegen și-l învinge pe portarul neamț cu un șut superb de la 16 metri, după un dribling la fel de frumos în fața lui Mascherano.

23:00 Messi, Suarez și Neymar formează cel mai bun trio ofensiv din lume. 28 de goluri a marcat Barcelona în acest sezon de Ligă, 25 au venit de la cei trei.

22:49 A început repriza a doua. Pedro a intrat în locul lui Suarez.

22:32 E pauză la Munchen, iar soarta calificării e ca și decisă. 2-1 pentru Barcelona, după ce Bayern a deschis scorul încă din minutul șapte, iar Neymar a înscris de două ori, de fiecare dată din pasa lui Suarez.

22:26 Ter Stegen face un meci senzațional, după ce a greșit puțin la primul gol. Îl blochează de două ori pe Lewandowski în aceeași fază, a doua oară scoțând mingea incredibil de pe linia porții.

22:15 GOOOOOOOOOOOOOL BARCELONA (NEYMAR 29). E clar, calificarea e jucată, pentru că Barca conduce cu 2-1. Același Suarez ajunge în poziție bună, pasează din nou excelent pentru Neymar, iar brazilianul șutează la colțul scurt și îl învinge pentru a doua oară pe Neuer.

22:11 Lewandowski ratează și el o șansă mare. Din centrul careului, după o pasă primită de la Muller, șutează cu dreptul, dar prea slab pentru a-l pune în dificultate pe Ter Stegen.

22:04 Încă o mare ocazie. Muller trimite cu capul din centrul careului, mingea capătă o traiectorie interesantă, dar Ter Stegen plonjează frumos și scoate de la vinclu.

22:00 GOOOOOOOOOOOOOOOL BARCELONA /NEYMAR 15). Un lucru devine clar. Nu vom avea prelungiri în această seară. Barca reacționează la opt minute de la primirea golului. Messi pasează pe culoar pentru Suarez, uruguayanul e altruist, trimite în fața porții, de unde Neymar înscrie unul dintre cele mai ușoare goluri ale carierei. Bayern are nevoie de patru goluri marcate și niciunul primit pentru a merge în finală.

21:56 Golul lui Benatia, primul al bavarezilor după, atenție!, 368 de minute.

21:54 GOOOOOOOOOOOOOOOOL BAYERN (BENATIA 7). Guardiola are parte de începutul pe care și-l dorea. Bayern deschide scorul foarte repede, după o centrare din corner a lui Xabi Alonso și o reluare cu capul imparabilă a lui Benatia. E 1-0 din minutul 7, timp suficient pentru Bayern să spere la o întoarcere spectaculoasă de scor.

21:51 Au trecut cinci minute și avem prima ocazie. Rakitic primește o pasă în careu de la Dani Alves, șutează la colțul lung, dar Neuer respinge. Imediat, pe contraatac. Thiago răspunde, dar Mascherano blochează excelent șutul. Start bun, așa cum ne și așteptam.

21:45 Coregrafia afișată de fanii lui Bayern. Un oraș, un vis scrie pe una dintre peluze. A început partida, cu Mark Clattenburg la centru.

21:29 Jucătorii au terminat încălzirea, mai e un sfert de oră până la începutul meciului.

21:17 Am vorbit despre argumentele lui Bayern. Evident, Barca are și ea argumente pentru meciul din această seară, unele chiar foarte puternice. Principalul? Evident, Messi, omul recordurilor în Liga Campionilor și jucătorul decisiv al manșei tur.

21:10 În cazul în care sunteți interesați sau aveți de gând să dați vreo lovitură la pariuri, cota pentru calificarea germanilor e 21.

21:05 Multă lume vorbește despre o revenire de senzație a bavarezilor. Gazdele din această seară au argumente de partea lor. Au câștigat tot pe teren propriu în acest sezon de Liga Campionilor și au marcat 13 goluri în ultimele două meciuri acasă. Sigur, vor juca cu Barcelona, nu cu Porto sau Șahtior.

20:53 A ajuns și Neymar. Inconfundabil.

20:48 Fotbaliștii celor două echipe au ajuns la stadion. Îmbrăcați normal, nu ca Dani Alves acum o săptămână.

20:47 Au apărut echipele de start trimise în teren de Pep Guardiola și Luis Enrique. Ambii antrenori au rămas fideli formațiilor din tur. Nu e nicio schimbare față de partida de pe Camp Nou. Boateng e titular și, probabil, pregătit să-și ia revanșa în fața lui Messi, care l-a ridiculizat la golul doi în urmă cu o săptămână.

20:43 Bună seara! E marți, deci e seară de Ligă. Bayern – Barcelona va începe în aproximativ 60 de minute, după ce în tur Messi și compania s-au distrat pe Camp Nou, unde s-au impus cu 3-0. E o misiune mai mult decât dificilă pentru bavarezi, dar minuni au mai existat în fotbal. Vă invit să rămâneți pe ProSport, pentru a comenta împreună cele mai importante evenimente ale partidei de la Munchen.

După una dintre cele mai dure înfrângeri din cariera de antrenor, Pep Guardiola încearcă să își salveze onoarea din disputa cu Barcelona, în returul care are loc marți seară pe Allianz Arena (ora 21:45, Digi 1 și Dolce 1). Fără Robben și Ribery, Bayern intră în meci cu trei eșecuri consecutive în care nu a marcat gol, dar pare că nu se va aventura în atac în fața unei formații care joacă senzațional pe contră

• Barcelona poate câștiga a treia triplă din istorie, după cea din 2009, când a cucerit titlul, Cupa și Liga Campionilor. Antrenor? Chiar Guardiola!

Doar 25 din cele 434 de echipe care au pierdut prima manșă a unui tur eliminatoriu din cupele europene cu 3-0 au reușit să revină și să meargă mai departe în competiție. Procentual, vorbim de un infim 6%! Dar Bayern se agață și de ultima șansă pentru a spera la o calificare miraculoasă. Una care să salveze, cumva, sezonul slab pe care echipa lui Guardiola l-a avut. Pentru că titlul de campioană în Germania e insuficient, așa cum a recunoscut inclusiv tehnicianul bavarezilor. Iar cotidianul Bild le-a trasat sarcini clare jucătorilor bavarezi. Astfel, Neuer trebuie să nu primească gol pentru a 28-a oară în Europa, Benatia, jucătorul cu cele mai multe faulturi din Liga Campionilor în acest sezon, trebuie să fragmenteze mai puțin jocul, iar pentru Lewandowski sfatul e să înscrie odată! Bayern nu a mai înscris în ultimele meciuri (pierdute cu 2-0 la Leverkusen, 1-0 cu Augsburg și 3-0 în Ligă cu Barcelona).

Tehnicianul spaniol caută soluții pentru a întoarce semifinala cu Barcelona. Șansele sunt, însă, mai mici de 6%

Cum va juca Guardiola?

Iar presiunea e pe umerii bavarezilor. Ultimele cinci zile au fost extrem de tensionate pentru Pep Guardiola. Potrivit postului francez BeIn Sports, tehnicianul de 44 de ani a semnat deja cu Manchester City, contractul său fiind de 22 de milioane de euro pe an! „Am spus-o de 200 de milioane de ori. Am un contract cu Bayern pentru sezonul viitor și intenționez să-l respect”, a spus Guardiola. Poate și pentru că își dorește o Ligă a Campionilor cu campioana Germaniei. Deocamdată, Pep nu poate să treacă de semifinalele competiției. „Vom încerca să marcăm cu un control al posesiei și al jocului”, a spus Guardiola. Care pare reticent în a se aventura în atac încă din primul minut. A făcut-o anul trecut, în returul cu Real Madrid, după ce a fost convins de jucătorii săi. Și a pierdut cu 4-0, Bayern fiind distrusă de contraatacurile rapide ale madrilenilor. Ceea ce s-ar putea întâmpla și în meciul cu Barca, dovadă și golurile 2 și 3 ale catalanilor din meciul tur.

Șase trofee pentru Barca?

În schimb, Barcelona e la un pas de un sezon excepțional, care nu se întrezărea la începutul lui 2015. Conflictul dintre Messi și Luis Enrique, care a dus inclusiv la întețirea zvonurilor privind o plecare a argentinianului de la Barca, a ars mocnit, dar nimic nu a mai răzbătut în presa iberică. Decarul Barcei a fost titularizat în permanență, așa cum i-a cerut fiecărui antrenor, iar de la eșecul cu scandal contra lui Real Sociedad, Barca a jucat 19 meciuri în campionat, cu o linie de clasament de 17 victorii, un egal și un eșec. În acest moment, catalanii se îndreaptă spre o triplă eroică. Au nevoie de o singură victorie în ultimele două etape de campionat pentru a câștiga titlul, sunt în finala Cupei Spaniei, unde vor juca cu Bilbao chiar pe Camp Nou, iar în Liga Campionilor sunt cu un pas și jumătate în finală. Iar Marca susține că doi jucători ai catalanilor ar putea primi și alte trei trofee individuale. Dacă Bravo e pe punctul de a câștiga trofeul Zamora, acordat de Marca portarului cu cele mai puține goluri primite (19) în La Liga, Messi are ținta pe Balonul de Aur și trofeul Pichichi, de golgheter al Spaniei. Deocamdată, însă, Messi are doar 40 de goluri, două mai puține decât Cristiano Ronaldo. Însă are prima șansă de a devenit golgheter în Liga Campionilor, unde a marcat de 10 ori, față de doar cele 9 reușite ale lui CR7.

Bayern – Barcelona (ora 21:45, Digi 1 și Dolce 1, în tur 0-3)

Bayern: Neuer – Rafinha, Benatia, J. Boateng, Juan Bernat – Xabi Alonso – T. Müller, Lahm, Thiago, M. Götze – Lewandowski

Barcelona: ter Stegen РDani Alves, Piqu̩, Mascherano, Jordi Alba РRakitic, Busquets, Iniesta РMessi, Suarez, Neymar

Publicat: 12 05. 2015, 23:42
Actualizat: 12 05. 2015, 23:43