Barcelona și blestemul PSG. Surpriza sezonului pe Olimpico, Roma a jucat uluitor! Avem și noi un român în semifinalele Ligii

Surpriza sezonului vine de pe Olimpico. Una dintre favoritele la câștigarea Ligii Campionilor, FC Barcelona, a fost trimisă acasă de italienii de la AS Roma. Catalanii plecau pe Olimpico cu avantajul unui liniștitor 4-1, dar formația lui Di Francesco a întors incredibil soarta calificării prin golurile lui Dzeko, De Rossi și Manolas, iar Roma lui Bogdan Lobonț merge în semifinalele celei mai importante competiții intercluburi din Europa. De la Interul lui Chivu, România nu a mai dat niciun jucător în semifinalele Ligii Campionilor.

Dzeko a deschis scorul în minutul 6, după o centrare excelentă a lui De Rossi de la mijlocul terenului. Același De Rossi a transformat un penalty și a dus scorul la 2-0 în minutul 58, iar Manolas a pus cireașa pe tort în minutul 82, după ce a reluat cu capul o minge trimisă din corner de Under. Barcelona lui Messi părăsește competiția în sferturi, pentru al treilea an la rând, după ce a fost eliminată de Atletico Madrid în 2016, respectiv de Juventus în 2017. Este al doilea an la rând în care Barcelona este eliminată de o echipă din Italia.

Video cu golurile capitolinilor

Anul trecut, Barcelona reușea o revenire spectaculoasă în fața celor de la PSG. Parizienii plecau pe Camp Nou la adăpostul unui 4-0 pe Parc des Princes, dar catalanii întorceau spectaculos soarta calificării pe Camp Nou, cu un incredibil 6-1.