Barcelona e de neoprit! Mark van Bommel a fost umilit pe Camp Nou. Messi a reușit un hat-trick, Dembele a punctat superb. Cronica meciului

Cu „11”-le de bază la dispoziție, Barcelona a început destul de prudent duelul cu campioana Olandei, acțiunile ofensive ale catalanilor împotmolindu-se în fața apărării supraaglomerate a olandezilor. De altfel, primul sfert de oră al partidei de pe Camp Nou a aparținut echipei lui Mark van Bommel, care a mizat pe cartea contraatacului. Pereiro și Bergwijn le-au dat primele emoții celor aproximativ 74.000 de fani prezenți pe Camp Nou, însă șuturile acestora nu au fost cadrate.

Prima ripostă serioasă a Barcelonei a venit în minutul 20, când Messi l-a găsit excelent pe Luis Suarez în careu, printr-o pasă filtrantă, însă uruguayanul a reluat în plasa laterală. Elevii lui Valverde au început să își intre în ritm, iar șapte minute mai târziu, Sergi Roberto a expediat un trasor spre poarta PSV-ului, de la marginea careului, însă Zoet a fost la post și a reținut.

Scorul avea să fie deschis de nimeni altul decât Lionel Messi, în minutul 31, care depășește astfel borna de 100 de goluri înscrise în Champions League. Argentianul a executat magistral o lovitură liberă obținută de Ousmane Dembele, de la circa 20 de metri, poziție centrală, deblocând tabela și stabilind, de asemenea, scorul pauzei.

Messi, prim-solist. Rock the house! Cu Hendrix!

În actul secund, Messi și-a păstrat aceeași poftă de joc, cerând în permanență balonul și participând la aproape fiecare fază ofensivă a Barcelonei. Cvintuplul câștigător al Balonului de Aur l-a pus la încercare pe Zoet, iar goalkeeper-ul olandezilor a respins cu dificultate în lateral. În minutul 54, Coutinho putea dubla avantajul formației blaugrana, însă brazilianul a reluat mult peste poartă din poziție favorabilă, după o cursă epuzaintă a lui Suarez în banda dreaptă. Câteva minute mai târziu, tot Coutinho, aflat la debutul în Champions League pentru Barcelona, a avut o nouă șansă de a înscrie, însă șutul său la colțul lung a fost parat.

Primul moment ofensiv important al PSV-ului din actul secund a venit abia în minutul 62, când Hendrix a reluat puternic din apropierea careului, iar ter Stegen a reținut cu siguranță. Echipa din Eindhoven și-a continuat perioada favorabilă, iar Lozano a fost aproape de egalare, însă șutul mexicanului a fost blocat providențial de Pique. Cu toate acestea, Barcelona nu a renunțat la ofensivă, iar catalanii au fost aproape de a reuși un nou gol splendid. Luis Suarez a încercat să-l lobeze pe Zoet, însă portarul oaspeților a reușit să respingă balonul în transversală, cu vârful degetelor.

S-a supărat Umtiti! Un mexican, la pământ

În cele din urmă, al doilea gol de generic al serii a venit tot din gheata unui jucător de la Barcelona. În minutul 74, Dembele s-a descotorosit excelent de doi adversari, a avansat către careul advers și a șutat imparabil, în plasa laterală. Peste mai puțin de trei minute, Barcelona a lovit din nou, Messi trecându-și în cont al doilea gol. Rakitic l-a găsit excelent pe decar în careu, printr-o pasă lobată peste fundașii olandezilor, iar căpitanul catalanilor a înscris cu un șut din apropierea careului mic.

Partea mai puțin plăcută a serii pentru Barcelona a venit în minutul 79, când Samuel Umtiti a fost eliminat de arbitrul Sidiropoulos. Apărătorul central francez a văzut al doilea cartonaș galben după ce l-a obstrucționat pe micuțul Hirving Lozano, fază în urma căreia mexicanul a rămas întins la pământ momente bune. Deși a rămas în 10 oameni, Barcelona și-a continuat recitalul. Messi a reușit hattrick-ul, al optulea din carieră în Liga Campionilor, după ce a fost servit excelent de Suarez la marginea careului.

S-a terminat 4-0, iar Barcelona își continuă începutul de sezon impecabil, după cele patru victorii bifate în campionat. Astfel, după prima etapă din grupa B a Ligii Campionilor, Barcelona ocupă prima poziție în grupa B, fiind secondată de Inter Milano, care a învins-o pe Tottenham, scor 2-1.

Echipele folosite:

• Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Alba, Umtiti, Pique, Roberto  – Coutinho (80” Lenglet), Busquets, Rakitic (85” Vidal) – Dembele (83” Arthur), Suarez, Messi
  • PSV (4-2-1-3): Zoet – Tasende, Viergever (67” Isimat-Mirin), Schwaab, Dumfries – Hendrix, Rosario (82” Gutierrez) – Pereiro – Lozano, Luuk de Jong, Bergwijn (78” Malen)