Atletico Madrid – Bayern Munchen 1-0. Defensiva lui Simeone a învins ofensiva lui Guardiola. Gol de generic marcat de Saul și Atletico e cu un pas în finala UEFA Champions League

Echipele de start:

• ATLETICO: Oblak – Juanfran, Gimenez, Savic, Filipe Luis – Saul, Gabi, Augusto, Koke – Griezmann, Torres
  • Rezerve: Moya, Gamez, Lucas, Oliver, Partey, Correa, Vietto
  • BAYERN: Neuer – Lahm, Martinez, Alaba, Bernat – Thiago, Xabi, Vidal – Coman (Ribery 64), Lewandowski, Douglas Costa
  • Rezerve: Ulreich, Tasci, Benatia, Gotze, Muller, Kimmich

23:33 FLUIER FINAL S-a terminat turul dintre Atletico Madrid și Bayern Munchen. Scorul surprinde, 1-0 pentru echipa lui Simeone. Bayern nu a putut să marcheze, nu a avut idei, nimic. Și totul se va decide săptămâna viitoare, în returul partidei. Este o victorie imensă pentru Atletico Madrid, iar Guardiola mai are un singur meci pentru a-și putea îndeplini obiectivul: să câștige finala Champions League înainte să o preia pe Manchester City.

Peste o săptămână aflăm și finalistele. O seară frumoasă tuturor! Vă lăsăm cu cel de-al 12-lea jucător al spaniolilor și declarația lui de la începutul meciului.

23:30 Vreți să râdem puțin? După ce ieri seară pantalonii lui Zidane au cedat pentru a doua oară în UEFA Champions League, astăzi este rândul lui Simeone să se agite prea mult și să-și piardă pe drum telefonul mobil, păstrat cu grijă (sau nu) de acesta în buzunar sacoului. E greu să fii și antrenor, dar și șef de galerie, așa cum este Simeone!

Încă un minut și se încheie meciul.

23:25 Saul, marcatorul singurului gol de până acum, este schimbat în minutul 85 de Simeone. Fanii îl aplaudă în picioare și pe bună dreptate! E posibil ca puștiul să fi marcat golul calificării în finală. Partey a intrat în locul acestuia. Mai sunt 5 minute din meci. Maximum 10. Iar Bayern face orice numai să marcheze nu. Apărarea lui Atletico este una excepțională. Să fie întrebată Barcelona de asta.

23:16 BARA ATLETICO Ce meci! După ce Alaba a nimerit bara în repriza secundă, același lucru l-a făcut și Griezmann, cel care a marcat 29 de goluri în acest sezon pentru spanioli. După un contraatac excelent al lui Torres și al lui Griezmann, doar norocul a fost de partea lui Bayern.

23:10 Dacă vă întrebați ce se întâmplă în această repriză secundă, aflați că putem rezuma totul foarte simplu. Lui Atletico îi convine de minune scorul, astfel că toți jucătorii sunt în apărare. De cealaltă parte, Guardiola l-a introdus (în final!) pe Muller. Alcantara fost cel schimbat. Și avem următorul duel: defensivă vs. ofensivă. Duel la care ne așteptam cu toții încă de la tragerea la sorți. Rezistă Atletico? Să vedem, să vedem.

23:05 Abia în minutul 64 reușesc comentatorii să pronunțe numele lui Lewandowski într-o propoziție care să conțină expresia >. Se pregătește intrarea pe teren a lui Ribery, dar absolut nimeni nu înțelege de ce Guardiola nu îl introduce pe Muller pe teren și preferă să-l țină în continuare pe banca de rezerve. În fine, știe el mai bine, ne gândim. Că doar nu degeaba e Guardiola.
Totuși, presiunea e pe Bayern Munchen, care a marcat cele mai multe goluri în acest sezon de UEFA Champions League: 28.

22:56 BARA BAYERN MUNCHEN Austriacul Alaba șutează puternic din afara careului, dar mingea lovește bara. A fost cea mai mare ocazie a lui Bayern în acest meci, venită în urma unei acțiuni individuale foarte frumoase. Daca prindea spațiul porții, Oblak era învins. Scorul rămâne în continuare 1-0 pentru Atletico, însă echipa lui Guardiola a început foarte bine cea de-a doua repriză. Jucătorii acestuia au ocazii peste ocazii.

Se poate spune că a început să fie vizibilă tactica lui Atletico, care de 10 minute nu a mai ieșit din propriul careu. Între timp, reacția tuturor atunci când Alaba a nimerit bara.

22:47 FLUIER DE START A DOUA REPRIZĂ‚ Ne-am întors pe Vicente Calderon, pentru partea secundă a întâlnirii dintre Atletico Madrid și Bayern Munchen. Golul lui Saul este cel care face diferența pe tabelă în acest moment. După cum ați putut să observați, posesia e a lui Bayern, dar e degeaba în dreptul ei. Guardiola nu a schimbat nimic la pauză. Muller și Ribery tot pe banca de rezerve sunt. Simeone nu ar fi avut de ce să schimbe ceva, jocul echipei lui fiind unul aproape perfect.

22:34 Înainte să luăm și noi o pauză de 15 minute, ne-am gândit să vă lăsăm statistica primelor 45 de minute, în cazul în care sunteți curioși sau nu ați văzut prima repriză.

22:33 FINAL PRIMA REPRIZĂ‚ Echipele se duc la vestiare, sperăm noi că vor urma alte 45 de minute la fel de bune ca cele pe care Atletico Madrid și Bayern Munchen ni le-au oferit. Elevii lui Simeone intră la vestiare cu un avantaj de un gol, grație reușitei lui Saul din minutul 11. Iar mulți spun că acesta va fi și scorul finalului partidei: „Atunci când Atletico marchează un gol, ei apără această diferență pentru tot restul vieții”, se amuză majoritatea suporterilor pe rețelele de socializare.

Amuzant, amuzant, dar și adevărat. Rămâne de văzut dacă Guardiola schimbă la pauză, iar Ribery și Muller vor intra încă din primele minute ale reprizei secunde.

22:20 În timpul său liber, Simeone este și filosof: „În război, nu armata cu cei mai mulți soldați câștigă, ci cea care îi folosește cel mai bine”, a spus acesta despre întâlnirea cu Bayern Munchen. În acest moment, soldații săi conduc. Și au fost la un pas, prin Griezmann, să înscrie și cel de-al doilea gol al acestei semifinale (minutul 30).
Credem că Muller și Ribery, aflați amândoi pe banca de rezerve a germanilor, ar schimba puțin dinamica jocului lui Bayern, care are de suferit mult la finalizare în acest moment.

22:10 71% este posesia lui Bayern în minutul 25. Și ne este demonstrat încă o dată, dacă mai este necesar, că nu posesia aduce cu sine și golul, calificarea sau punctele (în funcție de situație). Elevii lui Guardiola paseaza bine, dar ceva nu funcționează în față, la Coman, Lewandowski și Douglas Costa. De cealaltă parte, Griezmann și Torres pun în pericol poarta apărată de Neuer aproape de fiecare dată când au ocazia. Aici se face diferența în acest moment.

21:56 GOOOOOOOOL ATLETICO MADRID În minutul 11, echipa care conducea la capitolul > a reușit să deschidă scorul după o incursiune excepțională a lui Saul în careul nemților, finalizată perfect. Neuer nu a mai avut ce să facă, iar pe tabelă, în dreptul madrilenilor, este „1”. Meci foarte, foarte bun, cu ritm. Vedem cu totul altceva în această semifinală.

21:48 Pentru a înțelege pe deplin jocul și tactica lui Atletico Madrid, vă spunem următorul lucru: doar 4 goluri au primit pe teren propriu elevii lui Simeone în UEFA Champions League în acest sezon: „Contează tot în această semifinală„, a declarat antrenorul lui Atletico la conferința de presă de dinaintea partidei.

21:45 FLUIER DE START A început turul celei de-a doua semifinale UEFA Champions League. Atletico Madrid și Bayern Munchen au o misiune dificilă, una pe care o știu toți cei care s-au uitat ieri la Manchester City – Real Madrid, partidă încheiată la egalitate, scor 0-0. Mulți s-au plâns de calitatea celei din urmă, astfel că toți ochii sunt acum îndreptați spre Atletico Madrid – Bayern Munchen. Cine va câștiga? Simeone sau Guardiola? Echipa defensivă sau echipa ofensivă?

Rămâne de văzut. Ne așteaptă 90 de minute interesante. Fanii lui Atletico se așteaptă să aibă o seară bună, asta e clar.

21:20 Pep Guardiola se mândrește cu o performanță impresionantă. Antrenorul lui Bayern a ajuns în semifinale în fiecare dintre cele șapte sezoane în care a antrenat în Champions League. Însă în ultimele trei sezoane nu a reușit să ajungă în finală

21:12 Bayern Munchen este o echipă care înscrie mult, dar este și neatentă în apărare. Cu Atletico nu-ți permiți să greșești pe faza defensivă…

Atletico Madrid – Bayern Munchen este o dispută între două echipe cu antrenori de școli total diferite. Diego Simeone este un maestru al anti-jocului, în timp ce Pep Guardiola este recunoscut pentru apetitul ofensiv pe care-l au echipele sale. În aproape toate întâlnirile cu granzii, Atletico este cotată cu șansa a doua, însă madrilenii au reușit mai mereu să surprindă.

Pentru a cincea oară în istoria sa, Atletico Madrid a reușit să ajungă în semifinalele Ligii Campionilor. Trupa lui Diego Simeone a reușit surpriza în sferturi și a eliminat-o pe FC Barcelona, principala favorită la câștigarea trofeului. Acum, Atletico va avea în față o nouă echipă construită pentru atac. Casele de pariuri o dau pe Bayern favorită, deși joacă în deplasarea, însă fanii lui Atletico speră într-o nouă surpriză.

Este de așteptat să nu se marcheze însă prea mult, deși Bayern Munchen este în topul echipelor cu cele mai multe goluri înscrise în Ligă în acest sezon, 28 la număr. Prin comparație, Atletico a marcat doar 14, de două ori mai puțin, însă a și primit puține goluri. Mai ales pe Vicente Calderon, care este o adevărată fortăreață. Atletico a câștigat 12 din ultimele 16 meciuri din Ligă jucate pe teren propriu și are un singur eșec. De asemenea, Atletico a terminat fără gol primit în 13 dintre ultimele 15 meciuri jucate în Champions League pe Vicente Calderon.

Guardiola este pus sub o presiune uriașă și este nevoit să găsească soluții pentru a desface reduta lui Diego Simeone. În joc este reputația lui Pep, care în ultimele trei sezoane n-a reușit să treacă de semifinalele competiției. Îngrijorătoare pentru Pep este și forma pe care arătat-o în deplasare golgheterul Robert Lewandowski. Atacantul polonez n-a mai marcat în deplasare, în Ligă, de șapte meciuri, iar în această seară se va duela cu o defensivă mult peste media competiției.

Echipele probabile:

• ATLETICO: Oblak – Juanfran, Gimenez, Lucas, Luis – Saul, Gabi, Augusto, Koke – Griezmann, Torres
  • BAYERN: Neuer – Lahm, Martinez, Kimmch, Alaba – Alonso – Costa, Vidal, Thiago, Ribery – Muller
Publicat: 27 04. 2016, 23:37
Actualizat: 27 04. 2016, 23:53