ATÂT! Steaua a depășit granițele Europei! Incredibil: Ce au găsit cititorii unui ziar din NEPAL în pagina de sport, după ultima victorie

Faptul că Steaua e cel mai mare club al României nu mai reprezintă nicio noutate pentru nimeni.

Zecile de trofee câștigate pe plan intern, Cupa Campionilor cucerită pe 7 mai 1986 și Supercupa Europei adusă în vitrina de trofee a clubului câteva luni mai târziu au transformat clubul din Ghencea într-un nume respectat în Europa și nu de puține ori presa de pe continent a alocat spații largi performanțelor echipei roș-albastre.

Iată însă că numele Stelei a reușit să depășească și granițele „bătrânului continent”. O publicație din Nepal le-a oferit cititorilor cronica meciului Steaua – Vardar, scor 3-0, în pagina de sport, lângă un articol în care era anunțat transferul lui Cavani la PSG.

The Himalayan Time („Cotidianul de limbă engleză numărul 1 în Nepal”) notează că „Steaua e aproape de turul trei preliminar din Champions League”, după victoria clară obținută pe Național Arena.

Fosta campioană a Europei Steaua București a marcat trei goluri în prima repriză și va începe returul turului doi al preliminariilor Champions League cu un avantaj de 3-0 în fața echipei Vardar Skopje, din Macedonia.

Steaua a deschis scorul după 12 minute, când Cristian Tănase a trimis balonul cu forță în poarta goală, după ce Adrian Popa lovise bara. Mihai Pintili a reușit golul doi nouă minute mai târziu, când a înscris la colțul lung cu o lovitură de cap, după un corner. Gazdele au închis tabela în prelungirile primei reprize, când un șut al lui Popa s-a întors din bară și l-a lovit în spate pe portarul lui Vardar, Igor Pavlovic, după care a trecut linia porții„, notează jurnaliștii nepalezi.

Publicat: 20 07. 2013, 20:34
Actualizat: 20 07. 2013, 20:35