Așa se sărbătorește calificarea în primăvara Ligii! „Zorro”, omul care a trimis-o pe Napoli în Europa League: „E cea mai frumoasă conferință de presă din viața mea”

Paulo Fonseca a reușit să o califice pe Șahtir Donețk în optimile de finală ale Ligii Campionilor și a sărbătorit într-un mod inedit performanța obținută miercuri seară, după victoria cu Manchester City, scor 2-1.

Antrenorul de 44 de ani al „minerilor” a venit la conferința de presă purtând pe față masca lui Zorro, apoi a vorbit despre ce înseamnă calificarea în optimi: „E cea mai frumoasă conferință de presă din viața mea, toată lumea râde și zâmbește. A fost un meci perfect, nu e ușor să bați City, dar ne-a ajutat faptul că am jucat organizat și nu am comis greșeli în apărare. Cred că este un moment în care nu doar fanii lui Șahtior, ci toți ucrainenii trebuie să fie mândri”, a declarat omul care a lăsat-o acasă pe Napoli.

Bernard (minutul 29) și Ismaily (minutul 32), ambii din assist-urile lui Marlos, au marcat golurile unui succes istoric în fața echipei lui Pep Guardiola, care a redus din diferență foarte târziu, prin Aguero, în al doilea minut de prelungire.

Șahtior a obținut calificarea în primăvara Champions League după patru victorii într-o grupă cu Man. City, Napoli și Feyenoord. Ucrainenii au terminat Grupa F pe locul al doilea, cu 12 puncte, șase mai multe decât Napoli și trei mai puține decât City.

Publicat: 07 12. 2017, 11:04
Actualizat: 07 12. 2017, 11:05