Arsene Wenger vrea modificarea regulii privind golurile înscrise în deplasare, după ce Arsenal a părăsit Liga Campionilor deși după 180 de minute era egala lui AS Monaco, scor 3-3

Managerul echipei Arsenal Londra, Arsene Wenger, dorește ca regula privind golurile înscrise în deplasare să fie modificată, astfel încât acestea să conteze doar după expirarea prelungirilor manșei retur și nu la finalul timpului regulamentar, cum se întâmplă în prezent, informează BBC.

Solicitarea lui Wenger vine după ce Arsenal a fost eliminată din optimile de finală ale Ligii Campionilor, ca urmare a golurilor mai puține înscrise în deplasare, 1-3 pe teren propriu și 2-0 la Monaco. De asemenea, Chelsea a fost eliminată din competiție după ce a remizat la Paris, scor 1-1, iar în retur partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2, după prelungiri.

„Regula a fost introdusă în anii 60, iar greutatea golurilor înscrise în deplasare este prea mare astăzi. Două echipe englezești au fost eliminate din competiție din cauza golurilor primite acasă, iar această regulă ar trebui pusă sub semnul întrebării. Regula a fost creată atunci pentru a favoriza echipele care atacă, dar fotbalul s-a schimbat”, a spus Wenger.

În Cupa Ligii Angliei, golurile marcate în deplasare contează din faza semifinalelor, însă doar în cazul în care după cele două reprize de prelungiri echipele se află la egalitate.

Publicat: 19 03. 2015, 17:57
Actualizat: 19 03. 2015, 18:11