Angel Di Maria, gest prostesc în Manchester City – PSG! Arbitrul a scos cartonașul roșu fără ezitare | VIDEO

Angel Di Maria, atacantul argentinian în vârstă de 33 de ani al lui PSG, și-a lăsat echipa în inferioritate numerică în meciul cu Manchester City, din semifinalele Ligii Campionilor, după un gest prostesc.

Manchester City și PSG s-au întâlnit în semifinalele Ligii Campionilor și, după 2-1 în tur, englezii s-au impus cu scorul de 2-0 și în retur.

Această întâlnire nu a fost, însă, lipsită de incidente și tensiuni inutile.

Angel Di Maria, eliminat în Manchester City – PSG după un gest prostesc

În minutul 69, la scorul de 2-0 pentru Manchester City, după ce mingea a ieșit în afara terenului și Di Maria a mers să o recupereze, argentinianul a intrat în conflict cu Fernandinho, mijlocașul în vârstă de 36 de ani al englezilor, pe care l-a călcat intenționat chiar sub ochii arbitrului de rezervă.

„Centralul” nu a ezitat și i-a arătat direct cartonașul roșu lui Angel Di Maria, care a protestat, însă în cele din urmă a plecat la vestiare.

La scurt timp, și Marco Verratti a încasat cartonașul galben pentru proteste la adresa arbitrului Bjorn Kuipers.

În ceea ce privește partea sportivă a acestei întâlniri, Riyad Mahrez a fost cel care a adus victoria lui Manchester City, după dubla reușită în minutele 11, respectiv 63, și implicit prima calificare din istorie în finala Ligii Campionilor.

În tur, Marquinos a deschis scorul în minutul 15, chiar din pasa lui Di Maria, însă Manchester City a preluat conducerea după golurile înscrise de către Kevin De Bruyne, în minutul 64, respectiv Riyad Mahrez, în minutul 71. PSG și-a pus toate speranțele în Neymar, pentru că nu l-a putut utiliza pe Kylian Mbappe, acesta aflat în lot însă fiind accidentat.

În ultimul act al competiției, Manchester City se va duela pentru trofeu cu învingătoarea dintre Real Madrid și Chelsea. Cele două formații au remizat în tur, scor 1-1, după golurile reușite de către Christian Pulisic, în minutul 14, respecitv Karim Benzema, în minutul 29. Returul se va disputa miercuri, 5 mai, de la ora 22:00, pe Stamford Bridge.

Publicat: 04 05. 2021, 23:48
Actualizat: 04 05. 2021, 23:58