Am zburat în play-off-ul Europa League, APOEL – Viitorul 4-0. Cronica unui meci în care fundașii l-au trădat pe Hagi în prelungirile partidei: Țîru și Marius Constantin s-au întrecut în erori. La general, după 180 de minute, era 1-1

• Viitorul a pierdut calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor, 1-4 la general cu APOEL, după 0-4 (0-0), miercuri seara, în Cipru, la Nicosia
  • La finalul celor 180  de minute, scorul la general era 1-1.
  • Apărarea Viitorului a pătimit serios la Nicosia în prelungirile partidei. Marius Constantin și Bogdan Țîru s-au întrecut în erori

Nici nu s-a simțit că Viitorul a jucat în deplasare al doilea meci din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Primele 45 de minute au semănat izbitor cu cele 90 de la Ovidiu, cu o dominare a elevilor lui Hagi la capitolul ocazii de gol, în timp ce ciprioților le-a rămas posesia.O posesie intenționat cedată de Viitorul, în condițiile în care Hagi a avut trei săgeți ofensive, care i-au putut juca faza de contraatac.

Florinel Coman a ratat nepermis

În absența suspendatului Țucudean, a avut loc o revenire. Florinel Coman a fost introdus titular pentru prima dată în acest sezon și a impresionat la Nicosia, pe o căldură de 31 de grade Celsius. Deși a driblat la foc continuu, șeptarului i-a lipsit randamentul în fața porții. Și numai nu o dată, de două ori. Prima dată mingea șutată a fost deviată în bară și s-a dus în corner, a doua oară a fost blocat de fundașul pe care-l fentase. Tot pe lista ratărilor s-a înscris și Țîru, care, în minutul 6, a recentrat la Chițu, dar balonul i-a fost furat în momentul șutului, iar același fundaș a tras peste din apropiere.

Ciprioții și-au revenit din pumni, iar linia lor de mijloc a început să desatbilizeze scheletul construit de Hagi. Facundo Bertoglio și Vander le-au arătat lui Nedelcu și Benzar tehnica pe care o posedă. Cei doi au construit fazele ofensive ale lui APOEL, iar prima mare ocazie a venit după jumătate de oră. Bertoglio și Vander au dus mingea până în față, dar Rîmniceanu a ținut la prima bară, iar șutul lui Aloneftis s-a dus în corner, aceasta fiind și ultima ocazie a primei reprize. Până spre sfârșitul primelor 45 de minute, APOEL a părut dezorientată odată ajunsă în ultimii 25 de metri, apelând de multe ori la centrări respinse de fundașii centrali ai Viitorului.

Carlao a dominat spațiul aerian și a aprins scânteia pentru ciprioți

Dacă Viitorul a demonstrat că nu a putut marca, în prima repriză, deși a avut trei faze clare, ciprioții n-au stat pe gânduri și au avut nevoie doar de două ocazii. Aloneftis a mai încercat încă o dată colțul scurt, dar Rîmniceanu a scos în corner.

Minutul 54, cel al descătușării. Frustrarea suporterilor de pe GSP Arena s-a risipit, în minutul 54, odată cu deschiderea scorului. Ei nu s-au complicat în fața porții, au centrat de pe dreapta din corner, iar Carlao a pus capul pentru 1-0. Golul primit i-a lovit pe campioni în moalele capului. Tridentul din atac aproape că nu a mai contat, mijlocașii s-au axat pe faza de apărare, iar Țîru și Marius Constantin au comis destule greșeli. Până în minutul 80, statistica șuturilor pe poartă a fost net favorabilă ciprioților: 7-1. Wander, Ebecilip și Bertoglio ne-au iertat, fie Rîmniceanu a scos și și-a ținut echipa în lupta pentru calificare. Apoi alte și alte atacuri peste sistemul 5-4-1 aliniat de Hagi. Planul cu Mladen între Marius Constantin și Țîru s-a dovedit mult mai eficient, iar ultimele 10 minute le-am petrecut apărându-ne.

Rezumatul prelungirilor: un minut, 2 goluri și încă o gafă în apărare

După cele 90 de minute, ei și-au întins mușchii mai bine decât noi, au trecut peste cârcei și ne-au lovit de două ori într-un minut. Acea defensivă care a părut stabilizată odată cu intrarea lui Mladen între Țîru și Marius Constantin a gafat flagrant. Pe o respingere a unui corner al ciprioților, Coman nu a trecut de un adversar în marginea careului, nici Lopez, mingea a fost împinsă în careu, iar după o bâlbăială între Țîru și Marius Constantin, Merkis a trimis mingea sub bară.

La nici 60 de secunde, imediat după repunerea mingii în joc de campionii României, De Camargo a așteptat greșeala lui Țîru, care a sărit pe sub minge la o centrare, iar atacantul a făcut 3-0!  În minutul 106, Țîru a sărit din nou pe sub minge la mijlocul terenului, ciprioții au scăpat doi contra unu, iar dacă în primă instanță De Camargo a ratat singur cu portarul, Efrem a urmărit faza, a recuperat și a înscris cu stângul.

Viitorul a pierdut în fața unei formații care nu a impresionat prin nimic. Ciprioții au fost însă mai pragmatici și au profitat de fragilitatea dintr-o linie defensivă în zi nefastă. Dacă elevii lui Hagi n-ar fi tratat cu superficialitate ocaziile din prima parte, Viitorul putea spera la mai mult.

APOEL Nicosia – FC Viitorul 4-0 d.p. (1-0, 0-0)

• Au marcat: Carlao 53, Merkis 93, De Camargo 94, Efrem 105+1.
  • Cartonașe galbene: Vinicius 44, Ebecilio 88, Morais 112, Milanov 118 / Boli 30, Țîru 68, Eric 96, Benzar 105+1, Herea 118

APOEL Nicosia (antrenor Giorgos Donis): Waterman – Milanov, Rueda, Carlao (80 Merkis), Lago – Bertoglio, Vinicius, Morais, Aloneftis (54 Ebecilio) – Vander (88 Efrem), de Camargo.

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu – Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea – Benzar, Nedelcu (82 Mladen), Lopez – Chițu, Coman (96 Eric), Cicâldău (82 Herea).

Au arbitrat: Aleksei Eskov – Dmitri Mosyakin, Igor Demeshko (toți din Rusia); rezervă: Kirill Levnikov (Rusia).

Publicat: 02 08. 2017, 22:32
Actualizat: 02 08. 2017, 23:19