Allegri: „Barcelona mai poate pierde câte un meci, dar rămâne cea mai bună echipă din lume”

Tehnicianul Massimiliano Allegri a declarat, după eliminarea formației sale din Liga Campionilor, că FC Barcelona mai poate da semne de slăbiciune, pierzând din când în când câte un meci, dar rămâne în continuare cea mai bună echipă din lume, informează AFP.

„Cred că am făcut un meci așa cum am putut. Evident, această eliminare ne lasă un gust amar, dar nu am reproșuri de făcut echipei. Presiunea la care am fost supuși de FC Barcelona în primele 30 de minute a fost devastatoare. Apoi ne-am creat câteva ocazii, dar din nefericire ne-a lipsit eficacitatea la finalizare. Dacă Niang înscria la ocazia pe care a avut-o, meciul lua un alt curs, dar nu îi reproșez nimic jucătorului. Cât despre Barcelona, rămâne ceea ce este: cea mai bună echipă din lume. Bineînțeles, poate să piardă câteva meciuri, cum s-a întâmplat în tur, când noi am jucat foarte bine. Dar rămâne cea mai bună echipă din lume, cu trei jucători care pot face diferența: Messi, Iniesta și Xavi. Formația noastră trebuie să se maturizeze și să încerce să se califice în ediția următoarea a Ligii Campionilor, prin locul din campionat”, a spus Allegri.

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins, marți, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), formația italiană AC Milan, în manșa secundă a optimilor competiției. În tur, Milan s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-0.