Albon a decis finala Ligii la fete!

Prestația româncei a fost apreciată de observatorii partidei,

Premieră pentru fotbalul românesc! Joi seară, pe „Stamford Bridge”, finala feminină a Ligii Campionilor, dintre Olympique Lyon și VfL Wolfsburg a fost condusă de o brigadă sută la sută din România, cu Teodora Albon (foto) la centru. „Centralul” din Cluj s-a achitat excelent de sarcini, dictând corect penalty-ul din care Wolfsburg a înscris golul victoriei în minutul 73. A fost un rezultat surpriză, mai ales că Lyon domină autoritar fotbalul feminin din Europa, reușind victorii zdrobitoare până în finală (11-0 cu Zorkly în optimi, 8-0 cu LdB Malmo în sferturi și 9-1 cu Juvisy în semifinale) și era actuala deținătoare a trofeului. Prestația lui Albon a fost caracterizată drept una excelentă, deși francezii i-au reproșat că în prima repriză nu a acordat penalty la o fază similară celei din care Wolfsburg a deschis scorul.