Alarmă la Barcelona după calificarea en-fanfare în sferturile Ligii. Ousmane Dembele s-a accidentat din nou

Probleme pentru Barcelona, după calificarea en-fanfare în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Ousmane Dembele (21 de ani) s-a accidentat, deși a marcat ultimul gol al catalanilor în succesul cu 5-1 de pe Camp Nou, iar oficialii campioanei Spaniei au anunțat că va fi indisponibil timp de „3-4 săptămâni”.

Conform testelor efectuate, acesta are o ruptură a mușchiului femural la piciorul stâng și va fi indisponibil timp de 3-4 săptămâni. Atacantul francez a fost rezervă în partida retur cu Lyon din optimile Ligii tocmai din cauza unor probleme medicale, acesta a fost introdus pe teren, a marcat, iar acum s-a accidentat din nou.

Dembele a jucat în total 35 de meciuri în acest sezon la FC Barcelona, pentru care a marcat de 14 ori și a livrat opt pase decisive.

Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a învins cu 5-1 la general (0-0 în Franța, 5-1 pe Camp Nou) pe Olympique Lyon. Acum, catalanii așteaptă tragerea la sorți a sferturilor pentru a-și aflat viitoarea adversară din competiția stelelor. Manchester City, Manchester United, Tottenham, Liverpool, Juventus, Ajax și FC Porto s-au mai calificat.

Publicat: 14 03. 2019, 12:59
Actualizat: 14 03. 2019, 14:50