Ajutați de Eto”o!** Camerunezul i-a spus lui Ranieri cum să nu piardă puncte la Moscova

După un meci în care Inter și ȚSKA au fost egale la capitolul șuturi, atacuri și ocazii mari, valoarea individuală a jucătorilor lui Ranieri a făcut diferența, scor final 2-3. Italianul s-a sfătuit și cu Samuel Eto’o înainte de meci, camerunezul lui Anji fiind familiarizat din campionatul Rusiei cu jocul lui ȚSKA.

Cu Ranieri pe bancă, Inter și-a regăsit pofta de gol, dar a arătat încă o dată lacune în defensivă, unde Cristi Chivu a fost distribuit în banda stângă. După înfrângerea cu Trabzon, milanezii n-aveau voie să piardă în fața lui ȚSKA, astfel că au început partida ca din tun, în căutarea primelor trei puncte din grupă. Lucio și Pazzini au marcat rapid, dar lovitura liberă executată magistral de Dzagoev (45) a relansat meciul înainte de pauză.

Sistemul cu patru fundași nu a rezolvat problemele din apărarea interistă, iar presiunea gazdelor a adus o egalare mult așteptată, semnată de Vagner Love (77). Doar 90 de secunde mai târziu, când rușii încă sărbătoreau, Zarate s-a descurcat perfect între doi apărători și a înscris golul de trei puncte.
Finalul nu l-a prins pe teren pe Chivu, care a alternat intervențiile decisive cu erori tehnice nepermise, românul fiind înlocuit de Ranieri în prelungiri.

59 la sută a fost posesia în favoarea lui ȚSKA Moscova, care a dominat teritorial partida

Publicat: 28 09. 2011, 00:41
Actualizat: 28 09. 2011, 00:50