5 de la domnul din centrul apărării, 7 de la marcator. Oferă cineva mai mult? Învinși pe teren, bavarezii au fost campioni la declarații: „Nu am mai văzut un Real atât de slab”

Jucătorii lui Bayern consideră că înfrângerea cu Real Madrid din manșa tur a semifinalelor Ligii Campionilor e una nemeritată. La finalul partidei, Niklas Süle și Joshua Kimmich s-au întrecut în scoruri în fața microfonului. Primul a spus că nimeni nu s-ar fi supărat dacă Bayern câștiga cu 5-2, în timp ce al doilea a fost și mai curajos, spunând că echipa sa trebuia să câștige cu 7-2.

„Nimeni nu ar fi avut nimic de comentat dacă câștigam cu 5-2. Nu am mai văzut un Real atât de slab”, a spus Süle, la finalul partidei. Fundașul a fost introdus în minutul 33, după ce Jerome Boateng a fost nevoit să părăsească terenul din cauza unei accidentări. Heynckes a pierdut două schimbări în prima repriză, Robben fiind de asemenea înlocuit în minutul 8, de Thiago Alcantara.

Omul care a deschis scorul la München, Joshua Kimmich, a fost și mai dezamăgit după fluierul final: „Cred că trebuia să câștigăm cu 7-2! Știam că Navas se va aștepta la o centrare. Acolo am vrut să trimit balonul”, a spus Kimmich. Fundașul lateral a deschis scorul cu o execuție care l-a surprins pe Keylor Navas. Fundașul dreapta a scăpat pe contraatac, a ajuns în preajma careului, a dat senzația că va centra în gura porții pentru Lewandowski, dar a șutat în diagonală la colțul lung. Navas a ieșit pe centrare, iar mingea s-a oprit în plasa porții.

Bayern a început en-fanfare meciul cu Real, Kimmich a deschis scorul după nici 30 de minute, dar Marcelo a egalat înaintea pauzei. Asensio a decis meciul, în partea secundă, profitând de gafă imensă a lui Rafinha, care le-a permis oaspeților să declanșeze un contraatac năucitor. Returul va avea loc marți, pe „Santiago Bernabeu”.

Publicat: 26 04. 2018, 11:11
Actualizat: 26 04. 2018, 11:12