Liga Campionilor | Manchester United – Sevilla 1-2 și Roma – Șahtior 1-0. Ben Yedder a tras cortina pe „Teatrul viselor”. Italienii au întors soarta calificării, grație lui Dzeko

• FC Sevilla a obținut o calificare istorică în sferturile Ligii Campionilor. Andaluzii au câștigat cu 2-1 pe Old Trafford după ce în tur, pe Ramon Sanchez-Pizjuan, a fost 0-0. Wissam Ben Yedder a reușit o dublă la șase minute după ce a intrat pe teren, în repriza a doua. Golul echipei lui Jose Mourinho a fost înscris de Romelu Lukaku.
  • AS Roma a reușit să se califice în sferturile de finală după ce a pierdut cu 2-1 în Ucraina, în fața celor de la Șahtior. Edin Dzeko, cu golul din minutul 52, a adus calificarea echipei din Cetatea Eternă. Șahtior a jucat cu un om în minus din minutul 79, când Ordets a fost eliminat.
  • Astfel, cele două echipe se alătură celorlalte formații calificate deja în sferturile de finală din UCL: Real Madrid, Liverpool, Manchester City și Juventus. Mâine se joacă Barcelona – Chelsea (1-1 în tur) și Beșiktaș – Bayern (0-5 în tur).

Manchester United – FC Sevilla 1-2 (Ben Yedder 74,78 / Lukaku 84) (în tur, 0-0), echipele folosite:

Manchester United: De Gea – Valencia (Mata 77), Bailly, Smalling, A. Young – Matic, Fellaini (Pogba 60) – Lingard (Martial 77), Alexis Sanchez, Rashford  – Lukaku
Rezerve: Romero, Lindelof, Darmian, McTominay

Sevilla: Rico – Mercado, Kjaer, Lenglet, Escudero – N’Zonzi, Banega  , – Sarabia, F. Vazquez (Pizarro 88), J, Correa (Geis 89) – L. Muriel (Ben Yedder  72)
Rezerve: Soria, Ben Yedder, Geis, Pizarro, Pareja, Nolito, Arana

AS Roma – Șahtior Donețk 1-0 (Dzeko 52) (în tur, 1-2), echipele folosite:

AS Roma: Alisson – Florenzi  , Manolas  , Fazio, Kolarov – Nainggolan, De Rossi, Strootman – Cengiz Under (Gerson 65), Dzeko, Perotti
Rezerve: Skorupski, J. Jesus, Schick, B. Peres, El Shaarawy

Șahtior: Pyatov – Butko, Ordets, Rakițki, Ismaily – Fred, Stepanenko – Marlos, Taison, Bernard – F. Ferreyra
Rezerve: Kudryk, Khocholava, Dentinho, Alan Patrick, Petriak, Zubkov, Kovalenko

Min 90+4 Fluier final! Sevilla o elimină pe Manchester United! Roma merge și ea în sferturi!

Min 90+1 Manchester | Ocazie imensă pentru Sevilla! Ben Yedder scapă singur cu De Gea, dar trage slab în piciorul acestuia, și trece pe lângă șansa de a face tripla.

Min 84 Manchester | Gooool Manchester United! Lukaku reia cu stangul o minge venită din corner și reduce din diferență!

Min 78 Manchester | Gooool Sevilla! Ben Yedder face dubla în șase minute!

Min 74 Manchester | Gooool Sevilla! Ben Yedder înscrie la doar două minute după ce a fost introdus în teren! Acesta primește o pasă în careu, își face mingea pe piciorul drept, trage pe jos, iar mingea se oprește în plasa porții lui De Gea!

Min 52 Roma | Gooool AS Roma! Dzeko deschide scorul pe Olimpico! Fundașii Șahtiorului au ieșit greșit la ofsaid, Dzeko a scăpat singur cu Pyatov, iar bosniacul a trimis cu mult calm pe sub portarul ucrainean.

Min 46 S-a reluat jocul pe Old Trafford și Olimpico!

Min 45+1 Final de primă repriză

Min 38 Manchester | Ocazie imensă pentru United! Alexis Sanchez îl servește perfect pe Fellaini în careu, acesta trage în forță, dar Rico respinge în corner

Min 22 Manchester | Franco Vasquez șutează din afara careului, însă balonul trece mult peste poarta lui De Gea

Min 1 Fluier de start în meciurile de Liga Campionilor

21:15 Fanii celor de la AS Roma își fac simțită prezența cu 45 de minute înainte de fluierul de start.

20:40 Cei de la Sevilla nu au uitat de David de Gea, eroul lui Manchester United în tur: „Păstrează ce ai mai bun pentru Cupa Mondială. Mulțumim” 🙂

20:25 Manchester United are statistica de partea ei în această seară. Echipa lui Jose Mourinho are 17 victorii în ultimele 20 de meciuri acasă în toate competițiile.

Publicat: 13 03. 2018, 23:36
Actualizat: 13 03. 2018, 23:44