Leipzig, fără milă cu echipa lui Alexandru Maxim! Timo Werner, hat-trick spectaculos și egalează un record de 21 de ani! Mainz tremură la retrogradare | VIDEO

Leipzig nu a acceptat prea mult pressingul lui Bayer Leverkusen și a câștigat într-o manieră spectaculoasă în deplasarea de la Mainz, echipa de care aparține Alexandru Maxim. Oaspeții revin pe locul 3, în timp ce gazdele tremură imediat deasupra liniei de retrogradare.

Bundesliga a revenit în forță după două luni de pauză forțată din cauza pandemiei de coronavirus. Bayern, care s-a distrat cu Eintracht Frankfurt, Dortmund, care a bifat victoria de serviciu de la Wolfsburg, și Leverkusen sunt în formă mare, dar Leipzig arată că nu vrea să rupă ritmul.

Leipzig, fără milă cu echipa lui Alexandru Maxim!

Iar vinovatul principal al echipei lui Julian Nagelsmann este Timo Werner, care pare de neoprit în acest sezon. După hat-trick-ul reușit la Mainz, atacantul a ajuns la cota 24 în clasamentul golgheterilor și continuă cursa pentru Gheata de Aur alături de Lewandowski.

Timo Werner a deschis scorul în minutul 11, apoi a reușit tripla după ce oaspeții și-au asigurat victoria prin golurile lui Pulsen (Min.23) și Sabitzer (Min.36). Werner a dus scorul la proporții de maidan în minutele 48 și 75.

Timo Werner egalează un record vechi de 21 de ani

Hat-trick-ul reușit de atacantul lui Leipzig este unul nu doar spectaculos, ci cu o greutate aparte. Werner a devenit primul jucător după sezonul 1998-1999 care marchează două hat-trick-uri în același sezon, în fața aceluiași adversar.

Descarcă aplicația cu cote nebune de la efortuna!

Mainz – RB Leipzig 0-5 (VIDEO AICI), iar oaspeții revin pe locul 3 din Bundesliga, la trei pași în spatele lui Dortmund.

ECHIPELE DE START
Mainz: Muller – St. Juste, Bruma, Niakhate – Baku, Fernandes, Kunde Malong, Caricol – Boetius – Onisiwo, Quaison
RB Leipzig: Gulacsi – Klostermann, Upamecano, Halstenberg – Olmo, Sabitzer, Laimer, Kampl, Nkuku – Poulsen, Werner

Publicat: 24 05. 2020, 18:42
Actualizat: 24 05. 2020, 19:05