Laszlo Boloni, repriză de coșmar în Grecia: „Toate s-au întors împotriva noastră!” Panathinaikos pierde cu Aris și se îndepărtează de locurile de Europa

Laszlo Boloni, repriză de coșmar în Grecia. Panathinaikos pierde cu Aris
Vezi galeria foto - 8 poze

Panathinaikos a pierdut cu Aris Salonic, 1-2, iar echipa lui Laszlo Boloni se îndepărtează de locurile de Europa, deși a condus timp de o oră cu rivala pentru podium. Cristi Ganea a jucat pe final pentru oaspeți.

Laszlo Boloni nu are deloc liniște în Grecia. Panathinaikos a pierdut și cu Aris Salonic, după eșecul așteptat cu marea rivală de la Olympiacos, din etapa trecută. „Verzii” au condus cu 1-0 timp de o oră, dar au avut o repriză secundă de coșmar.

Numele lui Boloni este legat de un proiect grandios al maghiarilor. Viktor Orban, premierul Ungariei, a cerut investiții masive la Târgu Mureș, acolo unde s-ar putea naște un rival pentru granzii din Liga 1, FCSB, CFR Cluj sau Craiova.

Sankhare a marcat în minutul 31 pentru gazde, iar Panathinaikos a a vut noroc în prima repriză, când Aris a ratat un penalty, prin Manos.

Repriza secundă a fost de coșmar. La zece minute de la reluare, Mauricio (Panathinaikos) a fost eliminat.

Apoi, în numai trei minute, Aris a marcat de două ori prin Manos şi Garcia.

„Eliminarea unui jucător precum Mauricio a fost decisivă. A rupt puținul echilibru pe care l-am avut în joc cu Aris. A fost un joc în care multe lucruri s-au întors împotriva noastră. Ar trebui să jucăm mai bine și să avem posesia mingii.

Pe de altă parte, un penalty a fost dat în ultimele minute ale reprizei, chiar dacă a fost ratat. Apoi am avut eliminarea, iar lucrurile s-au întâmplat în detrimentul nostru. Trebuie să rămânem uniți pentru a rămâne puternici.

Poate face lucrurile mai dificile pentru Europa, dar nu vreau să vorbesc despre asta. Să nu uităm că jucăm într-un alt campionat, scopul nostru este să vedem unde putem merge în acest turneu”, a declarat Boloni la finalul meciului.

După 30 de meciuri jucate, Panathinaikos este pe locul 5 în play-off, cu 49 de puncte. AEK Atena, cu 52 de puncte, este ocupanta locului 3, în timp ce Olympiakos conduce cu 76 de puncte.

Publicat: 18 04. 2021, 17:41
Actualizat: 18 04. 2021, 17:44