Ladislau Boloni, victorie împotriva lui Cristian Ganea de la Aris Salonic! Panathinaikos Atena, a treia izbândă consecutivă în campionatul elen

Boloni o scoate din criza pe Panathinaikos
Vezi galeria foto - 8 poze

Panathinaikos Atena, formație antrenată de Ladislau Boloni, a învins duminică în deplasare, cu scorul de 1-0, echipa lui Cristian Ganea, Aris Salonic, într-un meci din etapa a 17-a a campionatului Greciei.

Golul a fost marcat de Kampetsis, în minutul 9. La gazde, Ganea a intrat pe teren în minutul 81. Săptămâna trecută, Boloni trecuse de un alt român, Steliano Filip de la Lariisa, scor 2-0.

Aris ocupă locul patru în clasament, cu 33 de puncte, iar Panathinaikos este pe cinci, cu 28 de puncte. Lider este Olympiakos, care are 45 de puncte. Alb-verzii au ajuns la a treia victorie consecutivă.

După ce a antrenat în Belgia, Franța, Portugalia și Grecia, Boloni a fost aproape de a semna cu o echipă din Anglia. Discuțiile nu s-au concretizat, iar antrenorul român a revenit în campionatul elen.

Boloni a antrenat-o timp de trei ani pe Antwerp, iar după despărțirea de club a ajuns la Gent, unde a stat doar pentru trei meciuri. Panathinaikos este a doua echipă din Grecia pe care Boloni o antrenează, după PAOK Salonic.

Antrenorul Ladislau Boloni a preluat conducerea tehnică a echipei Panathinaikos Atena pe 19 octombrie 2020, când l-a înlocuit pe spaniolul Dani Poyatos, care a fost dat afară după doar trei luni de colaborare şi după disputarea a trei meciuri în campionat, soldate cu o remiză şi două eşecuri.

Publicat: 18 01. 2021, 07:13
Actualizat: 18 01. 2021, 07:14