Ladislau Boloni, eșec usturător în Belgia. VIDEO | Antwerp a pierdut contra liderului Genk și se îndepărtează de locul secund

Antwerp, echipa pregătită de antrenorul român Ladislau Boloni, a pierdut meciul disputat vineri seară, pe terenul liderului Genk, scor 0-4, în runda cu numărul șapte din play-off-ul Belgiei.

Malinovsky a deschis scorul pentru Genk în minutul 25, din penalty, iar liderul a intrat în avantaj la vestiare. Nici după pauză nu a avut mai mult succes trupa lui Boloni. Golgheterul Samata (55′) și Ito (57′) au majorat avantajul cu două goluri într-un interval de trei minute, iar Heynen a stabilit scorul final în minutele suplimentare, tot din penalty.

• Genk (4-3-3): Vukovic – Maehle, Aidoo, Dewaest (89′ Seigers), Uronen – Berge, Malinovsky (66′ Wouters), Heynen – Ito, Samata (83′ Gano), Trossard
  • Antwerp (4-5-1): Bolat – Yatabare, Arslanagic, Van Damme, Jukleroed – Rodrigues (77′ Bolingi), Haroun, Simao (67′ Rafaelov), Govea, Baby (63′ Owusu) – Mbokani
VIDEO cu golurile din Genk – Antwerp 4-0

A fost primul eșec pentru Antwerp după cinci runde în care a strâns patru victorii și o remiză. În urma acestei înfrângeri, echipa lui Boloni rămâne pe locul trei, cu 38 de puncte, la trei lungimi în spatele poziției secunde, care duce în Liga Campionilor, ocupată de Brugge. Lider este Genk, cu 51 de puncte, în timp ce Standard Liege, echipa lui Răzvan Marin, e pe patru, cu 36 de puncte.

În cele trei runde rămase din play-off, Antwerp le va mai înfrunta pe Anderlecht și Gent, ambele pe teren propriu, și pe Brugge, în deplasare.
Publicat: 04 05. 2019, 09:15
Actualizat: 04 05. 2019, 09:15