Kyros Vassaras, președintele CCA, a fost delegat la returul dintre Bayern și PSG din optimilie UEFA Champions League

Kyros Vassaras participa la Adunarea Generala a Federatiei Romane de Fotbal desfasurata la Casa Fotbalului din Bucuresti, sambata 27 mai 2017. STEFAN CONSTANTIN / SPORT PICTURES

UEFA l-a delegat pe Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, să meargă la manșa retur dintre Bayern Munchen și Paris Saint Germain în calitate de observator. Meciul contează pentru un loc în sferturile de finală ale Ligii Campionilor și o să se joace pe Fussball Arena Munchen.

UEFA îl trimite pe Kyros Vassaras la returul dintre Bayern și Paris Saint Germain din optimile Ligii Campionilor

UEFA l-a delegat pe Kyros Vassaras la manșa retur dintre Bayern și PSG. Președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor o să fie prezent pe stadionul din Munchen și merge în calitate de observator. Cei de la UEFA au desemnat o brigadă italiană de arbitrii la meciul retur dintre campioana Germaniei și campioana Franței, iar Vassaras îi va superviza.

Centralul partidei va fi Daniele Orsato și va primi ajutorul celor doi tușieri: Ciro Carbone şi Alessandro Giallatini, iar al patrulea oficial o să fie Maurizio Mariani. Massimiliano Irrati şi Paolo Valeri vor fi cei prezenți în camera VAR, amândoi sunt tot italieni. Forul continental l-a desemnat ca delegat de joc pe Kieran O’Connor din Ţara Galilor.

În meciul tur, Bayern Munchen a câștigat cu PSG, scor 1-0, la meciul de pe Parc des Princes

Pe 8 martie, Bayern Munchen o să primească vizita celor de la Paris Saint Germain, iar partida o să aibă loc pe Fussball Arena Munchen. În manșa tur, campioana Germaniei a câștigat împotriva formației pariziene, scor 1-0, într-un meci care s-a jucat pe Parc des Princes.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 53, prin golul marcat de Kingsley Coman. Francezul nu s-a bucurat după reușită deoarece a fost format de PSG. Finalul a fost unul nebun, în minutul 73, Mbappe a intrat de pe bancă și a marcat, însă reușita atacantului a fost anulată pe motiv de offisde.

Pe final, Lionel Messi se apropia fulgerător de careul echipei din capitala Bavariei, dar Benjamin Pavard l-a faultat și a primit cartonașul roșu. Astfel, francezul a fost elliminat și o să lipsească în returul din Germania. În privința meciurilor directe, bavarezii îi conduc pe francezi cu 7-5.

Publicat: 07 03. 2023, 15:24
Actualizat: 07 03. 2023, 17:18