Karim Benzema, lovit de ghinion în semifinalele Ligii Campionilor! Starul Realului a ratat ocazii imense la Londra, iar Mendy a fost eroul gazdelor | VIDEO

Chelsea's French-born Senegalese goalkeeper Edouard Mendy (2L) saves a shot from Real Madrid's French forward Karim Benzema (2R) during the UEFA Champions League second leg semi-final football match between Chelsea and Real Madrid at Stamford Bridge in London on May 5, 2021.,Image: 609438516, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Real Madrid putea să marcheze la Londra în prima repriză, înainte ca Werner să deschidă scorul și după ce germanul a marcat, însă Karim Benzema a fost lovit de ghinion și a ratat două ocazii imense.

În minutul 26, la scorul de 0-0, a avut loc un moment extrem de important: Benzema a ratat o ocazie imensă, iar Chelsea a intrat apoi în avantaj pe tabelă și a luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala Ligii Campionilor.

Apoi, Benzema l-a făcut iar mare pe Mendy, care a dovedit de ce este printre cei mai apreciați portari din Premier League. Duelul dintre Chelsea și Real Madrid, care decide a doua finalistă din UCL, este Live Video Online pe prosport.ro.

Karim Benzema, ce ratări în meciul cu Chelsea! A fost ghinionistul serii

Chiar înainte ca Werner să marcheze simplu pentru Chelsea, Benzema a avut șansa să o aducă în avantaj pe Real, însă Mendy a scos formidabil șutul francezului, în minutul 26.

Benzema a continuat să fie extrem de activ până la pauză, dar a fost lovit iar de ghinion, de această dată în minutul 35: atunci, golgheterul oaspeților a reluat în stil de mare atacant cu capul, dar Mendy a avut o intervenție și mai bună, salvând-o iar pe Chelsea.

În meciul tur, francezul a marcat singurul gol al Reallului, care a încheiat la egalitate cu Chelsea, scor 1-1.

În urma golului, Benzema a ajuns într-un clasament select al golgheterilor all-time din UCL. Doar Cristiano Ronaldo, Leo Messi şi Robert Lewandowski au cifre mai bune decât francezul.