Karim Benzema a redus Camp Nou la tăcere! Prestație fabuloasă pentru atacantul francez și „hattrick” istoric! | VIDEO

UPDATE. Karim Benzema a intrat definitiv în istoria „El Clasico”, după ce a marcat și al treilea gol, în minutul 80, la capătul unui nou contraatac de manual și după o pasă excelentă a lui Vinicius.

Știrea inițială

Karim Benzema a făcut unul din meciurile carierei sale pe Camp Nou, în manșa retur a semifinalei Cupei Regelui dintre Barcelona și Real Madrid.

Karim Benzema a redus Camp Nou la tăcere! Prestație fabuloasă pentru atacantul francez și „dublă” în 59 de minute!

După ce catalanii se impuseseră pe Santiago Bernabeu cu 1-0, madrilenii plecau clar cu a doua șansă la accederea în marea finală, acolo unde este deja calificată Osasuna.

Doar că Benzema a reechilibrat destul de repede balanța acestei duble manșe. În prelungirile primei reprize, echipa lui Ancelotti a restabilit egalitatea la general prin Vinicius, la capătul unui „contraatac-școală”, după o ocazie uriașă ratată de Lewandowski la poarta lui Courtois.

Imediat după pauză, în minutul 50, după o pasă primită de la Luka Modric, Karim Benzema l-a „executat” pe ter Stegen cu un șut extrem de bine plasat din marginea careului de 16 metri.

Recitalul starului francez a fost completat în minutul 59, atunci când acesta a transformat cu „sânge rece” un penalty obținut de Vinicius după un duel cu Kessie.

Cum au arătat echipele la această partidă:

Barcelona (4-3-3): ter Stegen- Kounde, Araujo, Marcos Alonso, Balde- Sergi Roberto, Sergio Busquets, Kessie- Raphinha, Lewandowski, Gavi
Rezerve: Ansu Fati, Ferran Torres, Inaki Pena, Jordi Alba, Eric Garcia, Casado, Pablo Tore, Arnau Tenas, Alarcon, Estanis, Aleix Garrido
Antrenor: Xavi Hernandez

Real Madrid (4-3-3): Courtois- Carvajal, Militao, Alaba, Camavinga- Valverde, Kroos, Modric- Rodrygo, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Nacho, Hazard, Asensio, Odriozola, Lucas V., Tchouameni, Ceballos, Rudiger, Mariano
Antrenor: Carlo Ancelotti

Publicat: 05 04. 2023, 23:45
Actualizat: 06 04. 2023, 00:01