Juventus – Inter 3-2. Victorie cu scandal în marele derby, după un penalty inventat! Doi jucători eliminați la Torino | VIDEO

Juventus a câștigat cu scandal marele derby cu Inter, scor 3-2. Torinezii s-au impus după un penalty controversat și sunt aproape de calificarea în Liga Campionilor.

Deși a câștigat titlul de o bună bucată de timp, Inter a jucat cu toate vedetele la Torino, astfel că Ionuț Radu n-a mai fost titular, iar în poarta milanezilor a intrat veteranul Handanovic.

Cu 75 de puncte acumulate, Juventus este pe locul 4 în clasamentul din Serie A, la egalitate cu AC Milan.

Juventus – Inter 3-2. Cristiano Ronaldo, la un pas să joace tot în Liga Campionilor

Juventus a deschis scorul în minutul 24: Cristiano Ronaldo a ratat de la 11 metri, dar balonul a revenit la starul portughez și a intrat în poartă.

Inter a răspuns însă prin Lukaku, care a egalat după ce a reușit să înscrie din penalty.

Juventus a intrat însă în avantaj la cabine: Handanovic a fost învins de șutul deviat al lui Cuadrado, care l-a păcălit.

Repriza secundă a fost la fel de spectaculoasă, mai ales că ambele echipe au terminat derby-ul în zece oameni. Bentancur a văzut cartonașul roșu în minutul 55, iar finalul a fost unul plin de evenimente, după ce Chiellini și-a introdus balonul în proprie poartă.

Juventus a reușit însă să obțină victoria după un penaty controversat, pe care l-a transformat Cuadrado. Columbianul a devenit primul jucător al lui Juventus care reușește o dublă într-un derby cu Inter după o pauză de mai bine de 20 de ani.

Oaspeții s-au răzbunat în prelungiri, iar Brozovic a fost eliminat, după ce a intrat „la rupere” asupra lui Cuadrado. Frustrarea a fost una mare în tabăra lui Inter, chit că milanezii își asiguraseră titlul înaintea derby-ului de la Torino.

Publicat: 15 05. 2021, 22:03
Actualizat: 18 05. 2021, 17:47