Juventus a ratat șansa de a fi campioană matematic în Serie A, după eșecul cu Udinese! Sărbătoarea se amână pentru duminică, acasă, cu Sampdoria

Echipa de fotbal Juventus Torino, liderul din Serie A, a fost învinsă joi seară în deplasare, scor 1-2, de către Udinese, într-un meci din etapa a 35-a a campionatului Italiei.

Cristiano Ronaldo, Georgina Rodriguez și fortăreața marină de lux! Cum s-a pozat starul lui Juventus alături de iubita sa | FOTO

Duminică, pe teren propriu, cu Sampdoria, ora 22.45

Juventus, care a condus cu 1-0, ar fi obţinut titlul în cazul unei victorii. Torinezii au deschis scorul prin De Ligt, în minutul 42, cu un șut superb de la 25 de metri. Udinese a răsturnat însă situaţia prin golurile marcate de Nestorovski ’52 şi Fofana ‘90+2. Cu trei etape înainte de finalul sezonului, Juventus Torino are 80 de puncte, în timp ce echipa de pe locul doi, Atalanta, are 74 de puncte.

Juventus ar putea celebra titlul de campioană etapa următoare, pe teren propriu, cu Sampdoria, duminică de la ora 22.45. Ar fi al 9-lea titlu consecuiv pentru fanii bianconerilor.

„Bătrâna Doamnă” tranșase ultimele șase „directe” cu Udinese dar a făcut și spectacol în ultimele trei confruntări în care a și punctat de 11 ori. De altfel 8 din ultimele 10 partide Juventus a marcat de fiecare dată minimum două goluri în meci. Acum a reușit, în premieră, doar un gol.

Juventus Torino a condus și nu a câltigat nici săptămâna trecută. A avut 2-0 la Sassuolo, după 12 minute de joc, dar s-a văzut condusă în minutul 54. În cele din urmă, Ronaldo și compania au revenit în fața gazdelor, dar „Bătrâna Doamnă” a continuat seria rezultatelor slabe și a terminat 3-3.

Publicat: 24 07. 2020, 06:58
Actualizat: 24 07. 2020, 08:19