Jurgen Klopp a rămas fără cel mai important jucător! Sadio Mane „s-a rupt” în meciul cu Wolves, iar Firmino a fost eroul lui Liverpool

Sadio Mane of Liverpool hugged for by Jurgen Klopp manager of Liverpool as he goes off injured during the Premier League match at Molineux, Wolverhampton. Picture date: 23rd January 2020. Picture credit should read: Darren Staples/Sportimage via PA Images, Image: 494450071, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTIONS: Use subject to restrictions. Editorial use only. Book and magazine sales permitted providing not solely devoted to any one team / player / match. No commercial use. Call +44 (0)1158 447447 for further information., Model Release: no, Credit line: Darren Staples / PA Images / Profimedia

UPDATE 23:55: Liverpool a continuat seria de vis și a bătut-o cu 2-1 pe Wolves. Firmino a adus victoria oaspeților, cu golul din minutul 84.

Brazilianul venit de la Hoffenheim a punctat de 8 ori în acest sezon de Premier League, toate reușitele venind în meciurile din deplasare ale lui Liverpool.

Liverpool este de neoprit în Premier League, însă echipa lui Jurgen Klopp, care domină atât de clar competiția din Anglia, a rămas fără cel mai important jucător: Sadio Mane „s-a rupt” în partida de joi cu Wolverhampton.

Atacantul a avut probleme musculare, iar din primele informații se pare că nu este ceva grav, iar schimbarea a fost gândită de Klopp și ca o măsură de precauție în perspectiva dublei cu Atletico Madrid, din optimile Ligii Campionilor.

Mane fost înlocuit cu Takumi Minamino, în minutul 33, la scorul de 1-0 pentru Liverpool (gol Henderson, în minutul 4). Astfel, japonezul a debutat și în Premier League, după ce a jucat primul meci cu Everton, în Cupa Angliei.

Sadio Mane, golgheterul lui Liverpool în Premier League

Cu 11 reușite, Sadio Mane este golgheterul lui Liverpool în acest sezon de Premier League. Tot 11 goluri a înscris și Mohamed Salah, cealaltă vedetă de pe Anfield. În ediția precedentă din Premier League, Mane, care s-ar fi înțeles cu Real Madrid, a marcat 22 de goluri, la fel ca Aubameyang și Salah.

Decarul lui Liverpool a fost desemnat cel mai bun jucător african al anului 2019, premiu acordat de către Confederația Africană de Fotbal.