Jose Mourinho pierde primul meci de la venirea pe banca lui Tottenham, chiar împotriva fostei sale echipe

Jose Mourinho, antrenorul lui Tottenham, a pierdut primul meci de la venirea sa pe banca lui Tottenham, împotriva lui Manchester United, fosta echipă a portughezului, scor 2-1, miercuri, în etapa a 15-a din Premier League.

Până la meciul cu Manchester United, „The Special One” avea un palmares impecabil pe banca echipei londoneze, obținând 3 victorii din tot atâtea meciuri.

După înfrângerea de aseară, Tottenham a căzut pe locul 8, reușind să obțină doar 20 de puncte în 15 meciuri jucate. Astfel, dacă Arsenal și Sheffield își câștigă meciurile, echipa lui Jose Mourinho poate ajunge tocmai pe poziția a 10-a.

Manchester United – Tottenham 2-1

Manchester United a modificat prima tabela de marcaj, prin Rashford, care a marcat chiar în debutul meciului, în minutul 6. Tottenham, prin Dele Alli, a reușit să restabilească egalitatea printr-un gol marcat în minutul 39. Victoria avea să fie adusă de același Rashford, în minutul 49, care a reușit dubla printr-un gol înscris din penalty.

„Am încercat să le explic cum o să abordeze United meciurile de acasă, împotriva formațiile Liverpool, Chelsea. Ar trebuie să ne fie rușine de noi. Cred că United trebuie să fie fericită de punctele câștigate, pe care, per total, le-a meritat”, a declarat Jose Mourinho la finalul meciului.

Publicat: 05 12. 2019, 12:27