Jadon Sancho, hat-trick senzațional! Rezumat Paderborn – Borussia Dortmund 1-6. VIDEO cu fazele meciului

Paderborn – Borussia Dortmund 1-6 | Jadon Sancho a profitat din plin de absența lui Erling Haaland și a câștigat de unul singur meciul cu ultima clasată din Bundesliga, Paderborn. Englezul are o statistică perfectă în acest sezon, iar oaspeții mențin strocul cu liderul Bayern Munchen.

Borussia Dortmund a venit pe terenul ultimei clasate de la Paderborn fără vedeta Erling Haaland și cu amintirea eșecului în fața marii rivale Bayern Munchen.

Jadon Sancho, hat-trick senzațional!

De partea cealaltă, Paderborn avea mare nevoie de măcar un punct pentru a spera în continuare la salvarea de la retrogradare. De altfel, gazdele au arătat o bună formă de la reluarea sezonului. Trupa lui Steffen Baumgart a obținut remize contra lui Dusseldorf (0-0), Hoffenheim (1-1) și Augsburg (0-0). Miza s-a văzut în prima repriză, terminată fără vreo ocazie mai acătării.

După pauză, Borussia a forțat cât a trebuit. Thorgan Hazard a deschis scorul în minutul 54, apoi a ieșit la rampă Jadon Sancho. Englezul a mărit avantajul după doar trei minute, în urma unei faze identice cu cea de la primul gol.

Paderborn a revenit în joc prin Uwe Hunemeier (min.72), dar a fost un simplu foc de paie. Același Jadon Sancho a reușit dubla în minutul 74, iar minutul 85 a adus liniștea pentru oaspeți.

Achraf Hakimi a marcat cu un șut în cross, fără speranțe pentru Zingerle. Marcel Schmelzer a reușit golul 5, iar Jadon Sancho și-a încheiat seara perfectă cu un șut la colțul scurt (min90+1). Hat-trick senzațional pentru atacantul Borussiei.

Prin cele trei goluri reușite cu Paderborn, Jadon Sancho ajunge la cota 17 în clasamentul golgheterilor. Englezul are o statistică perfectă, dacă e să luăm în calcul și cele 16 assisturi.

Sancho este singurul jucător din 2004-2005 care reușește 15 sau mai multe goluri și pase decisive într-un sezon de Bundesliga. Un adevărat record!

Englezul și-a uimit fanii recent cu noile sale tatuaje. Se pare că Spiderman, Simpsons și Sonic i-au purtat noroc lui Jadon Sancho.

Paderborn – Borussia Dortmund 1-6 (VIDEO AICI)

După 29 de etape, Borussia Dortmund ajunge la 60 de puncte și rămâne la 7 pași în spatele marii rivale Bayern Munchen, în timp ce ultima clasată are din ce în ce mai puține șanse de salvare.

Echipele de start:
Paderborn: Zingerle – Strohdiek, Hunemeier, Schonlau – Drager, Antwi Adjej, Vasiliadis, Holtmann, Collins – Mamba, Srbeny
Borussia Dortmund: Burki – Piszczek, Hummels, Akanji – Hakimi, Delaney, Can, Guerreiro – Sancho, Hazard, Brandt

Publicat: 31 05. 2020, 20:57
Actualizat: 31 05. 2020, 21:07