Italienii îl distrug pe George Pușcaș. A avut ocazia de a marca, singur cu portarul, dar a ratat incredibil

Italienii il distrug pe George Puscas. A avut ocazia de a marca, singur cu portarul, dar a ratat incredibil
Vezi galeria foto - 8 poze

Italienii îl distrug pe George Pușcaș (27 de ani) după Cagliari – Genoa 2-1, meci în care atacantul român a avut ocazia de a marca, singur cu portarul, dar a ratat incredibil.

„Cum să ratezi, Pușcaș?! Erai singur, frate!”. Italienii îl distrug pe George Pușcaș! A avut ocazia de a marca, singur cu portarul, dar a ratat incredibil

Duminică, 5 noiembrie, Genoa a mers în deplasare la Cagliari, pentru un duel din runda cu numărul 11 a Serie A. Cu Radu Drăgușin în calitate de titular, Genoa a reușit o primă repriză sigură, cel puțin din punct de vedere defensiv, deoarece nu s-a înregistrat niciun șut trimis pe spațiul porții de către nicio echipă.

În repriza secundă, antrenorul lui Cagliari a efectuat rapid două schimbări și a reușit să schimbe fața jocului. Viola a deschis scorul pentru gazde în minutul 48, însă peste doar 3 minute, Genoa a răspuns printr-o reușită a lui Gudmundsson.

Din nefericire pentru oaspeți, Cagliari a marcat din nou, în minutul 69, prin Zappa și a dus scorul la 2-1. În acel moment, pe teren se afla și George Pușcaș, care a fost aruncat în luptă de tehnicianul lui Genoa în minutul 51.

Oaspeții și-au pus speranțe în atacantul român pe final, iar Pușcaș a fost la un șut distanță de a salva un punct. Însă, în minutul 92, în loc să înscrie, Pușcaș s-a făcut de râs. Aflat la doar 6 metri de poartă și în postura de singur cu goalkeeperul, Pușcaș a trimis fix în blocajul lui Simone Scuffet.

Ratarea lui George Pușcaș a devenit rapid virală pe rețelele de socializare, iar un susținător al lui Genoa și-a manifestat public frustrarea:

„Cum să ratezi, Pușcaș? Erai singur, frate”, a scris internautul, care a adăugat și o imagine cu momentul ratării.

Taxat și de ziariști

După meci, George Pușcaș nu a fost iertat nici de ziariștii italieni, care l-au taxat pentru prestația modestă din finalul partidei Cagliari – Genoa 2-1.

Publicația Calcio Mercato i-a acordat calificativul de 4.5 lui Pușcaș și a notat:

„Pușcaș a intrat pe teren pentru a schimba modul în care acționează atacul celor de la Genoa, dar, de fapt, nu a fost deloc implicat în meci. A avut în picior mingea pentru a egala, însă a risipit incredibil șansa avută”.

În schimb, jurnaliștii de la Tuttomercatoweb au fost ceva mai indulgenți și i-au acordat nota de trecere lui George Pușcaș, respectiv 5:

„Nu a avut foarte multe mingi utile, însă practic nu l-am văzut deloc în joc. Pe final a ratat ocazia de a egala și a șutat în Scuffet”, au notat și cei de la Tuttomercatoweb.

George Pușcaș a bifat 5 partide în actualul sezon de Serie A, toate din postura de rezervă, iar până acum nu a reușit să înscrie sau să paseze decisiv.

Publicat: 06 11. 2023, 10:07